Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europa zaczyna wdzierać się w Polskę

W środę 22 grudnia Komisja Europejska ogłosiła wszczęcie przeciwko Polsce postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, w którymPierwszeństwo prawa europejskiego jest sporne.

Polska źle kończy rok 2021państwa członkowskiego po zakwestionowaniu w nim prymatu prawa europejskiego. W październiku Sąd Konstytucyjny w Warszawie wydał takie orzeczenie.

Przeczytaj także:

Polska wspierana przez Węgry

„Uważamy, że orzecznictwo to naruszyło ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa unijnego, obowiązujące przepisy Trybunału Sprawiedliwości (Unii Europejskiej). Uważamy również, że Trybunał Konstytucyjny nie spełnia już wymogów wymogi niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego ustawą, zgodnie z wymogami Traktatu.” Z Unii Europejskiej, powiedział komisarz europejskiEkonomia, Paolo Gentiloni.

Ten gest może wydawać się proceduralny, ale jest najsilniejszy w zakresie potencjalnych sankcji UE. Docelowo proces ten mógłby doprowadzić do zniesienia prawa wyborczego kraju, a tym samym udziału Polski w decyzjach europejskich. Ale ta ostateczna kara wymaga jednomyślności wszystkich Państwa Członkowskie, z wyjątkiem wskazanych. Jednak Węgry i Polska pod wodzą Viktora Orbana są uwikłane w Unię Europejską.

Przeczytaj także:

Źródło: Łukasz Kobus

READ  Tłumy: Fantazja lidera France 2 przed „Top Chef”, mała ocena za dokument France 3