Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Eksperci twierdzą, że być może odkryliśmy już tunele czasoprzestrzenne w kosmosie

Eksperci twierdzą, że być może odkryliśmy już tunele czasoprzestrzenne w kosmosie

Tunele czasoprzestrzenne – lub „mosty Einsteina-Rosena” – to teoretyczne obiekty w astrofizyce, które sugerują, że zgodnie z ogólną teorią względności są to dwa oddzielne punkty połączone tunelem, łączącym małe i duże odległości oraz różne wszechświaty, a nawet różne okresy czasu. . . Kluczowym słowem są tu jednak „teoretycy”, ponieważ ich istnienie nie zostało jeszcze udowodnione i tylko wymyślone przez wybitnych fizyków.

Według jednego z nich – Fumio Abe, astrofizyka z japońskiego Uniwersytetu Technologicznego Nagoya – być może znaleźliśmy już jeden lub więcej tuneli czasoprzestrzennych, ale informacje o nich zaginęły „w morzu danych” – powiedział BBC ekspert. . Rzekome istnienie tych dziur przypisuje się najczęstszemu uzasadnieniu badań kosmosu: „obcy”.

Przeczytaj także

Tunele czasoprzestrzenne – czyli „mosty Einsteina-Rosena” – to teoretyczna koncepcja w astrofizyce, która pozwoliłaby nam w krótkim czasie przebyć ogromne odległości, ale ich istnienia nigdy nie udało się udowodnić (Ilustracja: Jurek Peter/)

Jednak ta teoria wzbudziła ciekawość niektórych osób: „Jeśli tunele czasoprzestrzenne mają wejścia o promieniu 100-10 milionów km. [km]Połączona z naszą galaktyką i tak powszechna jak każda gwiazda, jej odkrycie może być tylko kwestią ponownej oceny starych informacji” – powiedział Abe.

Pomimo (stosunkowo) silnych właściwości fizycznych, nadal nie da się wyjaśnić, w jaki sposób istniał jeden lub więcej tuneli czasoprzestrzennych – lub nawet zostały stworzone przez zaawansowane cywilizacje pozaziemskie. Wiemy jednak, że wymagana byłaby „astronomiczna” ilość energii. Znacznie więcej, niż możemy wygenerować przy pomocy obecnej technologii, w już ustandaryzowanych procesach.

Jednak Abe sugeruje użycie „soczewki grawitacyjnej” do wykrycia dziury, która mogła zostać stworzona. Już o tym rozmawialiśmy tutaj na cyfrowy wyglądSoczewka grawitacyjna to zjawisko optyczne, które powoduje, że jasne światło z daleka jest uginane przez grawitację obiektu między jego źródłem a widzem.

Einstein przewidział ten efekt ponad 100 lat temu, ale dopiero niedawno byliśmy w stanie zaobserwować go w praktyczny sposób.

Jeśli chodzi o to, „jak” są wykorzystywane do wykrywania tuneli czasoprzestrzennych, astrofizyk nie był w stanie wyjaśnić.

Oczywiście pomysł odnalezienia tunelu czasoprzestrzennego – albo jeszcze lepiej – jest bardzo pociągający: dziś wiele rzeczy, które już odkryliśmy dzięki obserwacji, jest zbyt daleko, aby się do nich zbliżyć (to oczywiście nie licząc nasze fizyczne zdolności do wytrzymania lotu.

Nawet gwiazda najbliższa Ziemi po Słońcu nazywana jest układem potrójnym Alfa Centauri4,37 lat świetlnych temu – praktycznie nie możemy tego osiągnąć (ponad 10 000 lat temu przy obecnej technologii).

Teoretycznie tunele czasoprzestrzenne służą do łączenia punktów tak odległych w przestrzeni, że mogą w jakiś sposób pokonać tę odległość w krótkim czasie.

Z tego powodu można zrozumieć przyczynę ludzkiej ciekawości tą teorią. Ale niestety, przynajmniej na razie, to tak naprawdę tylko teoria.

Czy widziałeś nasze nowe filmy na? youtube? Subskrybuj nasz kanał!