Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ekskluzywny — program zakupu EU Gas Group przyciąga zapytania od 65 firm

Ekskluzywny — program zakupu EU Gas Group przyciąga zapytania od 65 firm

Unia Europejska uruchamia program zbiorowego zakupu gazu, który ma pomóc uzupełnić zapasy gazu przed zimą i zapobiec rekordowym cenom energii oraz obawom przed powtórką niedoborów w Europie w zeszłym roku, po tym jak Rosja odcięła dostawy gazu.

Maros Sefcovic, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział, że w pierwszej fazie zbierania zamówień, która zakończyła się we wtorek, 65 europejskich firm poprosiło o wspólny zakup gazu.

Jak dotąd 101 firm wyraziło zainteresowanie platformą, zarówno jako kupujący, jak i sprzedający, początkowa odpowiedź, która według Sivkovic „przekroczyła nasze oczekiwania”.

Sefcovic powiedział, że program ma na celu poprawę dostępu do rynku gazu dla małych firm i kontrolowanie cen energii dla europejskich energochłonnych gałęzi przemysłu, takich jak nawozy i producenci stali.

„Ceny, jakie widzieliśmy w ciągu ostatniego roku, a nawet powiedziałbym, że ceny do tej pory, nie możemy zaakceptować jako nowej normalności” – powiedział w wywiadzie dla Reutera.

Rzecznicy korporacji poinformowali, że wśród firm planujących udział w programie zakupów grupowych są czeska firma energetyczna CEZ, hiszpańska Cepsa i polski PKN Orlen.

Około 19 ze 101 firm, które wyraziły zainteresowanie, zostało również zarejestrowanych jako pośrednicy reprezentujący kilka mniejszych firm pragnących skonsolidować swoje wnioski.

Urzędnicy UE twierdzą, że niektóre duże firmy energetyczne wyraziły niechęć do przyłączenia się do planu, zastanawiając się, czy mają w tym interes, skoro mogą już negocjować własne kontrakty gazowe po konkurencyjnych stawkach.

Sefcovic zauważył, że większość zarejestrowanych zamówień na gaz (77%) dotyczy dostaw z punktów na sieci gazociągów, a 23% dotyczy LNG.

Odmówił potwierdzenia całkowitej ilości gazu wymaganego w ramach programu, którego nie można kupić rosyjskiego gazu.

„Mamy do czynienia ze wszystkimi międzynarodowymi dostawcami, z wyjątkiem Rosji” – oświadczył Pan Sefcovic.

W drugim etapie platforma UE zbierze propozycje dostawców i do 17 maja dopasuje nabywców i dostawców.

READ  Jak zakorzenił się konflikt w obliczu dwóch wizji historii? Zadaj pytania

Odpowiednie firmy będą następnie negocjować kontrakty gazowe. Unia Europejska nie będzie uczestniczyć w tych negocjacjach handlowych.

Bruksela chce podpisać pierwsze kontrakty w czerwcu lub lipcu i planuje powtarzać przetarg co dwa miesiące. Dotychczasowe zamówienia obejmują dostawy od czerwca do maja 2024 roku.

Europa wyszła z zimy z lepszym poziomem bezpieczeństwa energetycznego, niż niektórzy się obawiali, dzięki łagodnej pogodzie, powolnej produkcji przemysłowej i nadzwyczajnej polityce oszczędzania energii.

Według danych Gas Infrastructure Europe zapasy gazu w UE są wyjątkowo pełne, na poziomie 60% pojemności. Jednak analitycy twierdzą, że nadal istnieje ryzyko, które może doprowadzić do niedoboru w tym roku.

Kraje UE są zobowiązane do uzupełnienia zapasów gazu o 90% do listopada. Program zakupów grupowych ma na celu zebranie wystarczającego zapotrzebowania na pokrycie 15% tego zobowiązania, czyli ok. 13,5 mld m3 gazu, co stanowi ułamek całkowitego zapotrzebowania UE, czyli ok. 360 mld m3.