Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Egipt, Liban i Sudan.. Krajom tym grozi brak żywności z powodu konfliktu

Egipt, Liban i Sudan.. Krajom tym grozi brak żywności z powodu konfliktu

głód „nieuniknione”. To właśnie, jeśli nic się nie zmieni, spowoduje wojnę na Ukrainie za 12-18 miesięcy, według Emmanuela Macrona. Po szczytach NATO i G7 w czwartek 24 marca głowa państwa wezwała Rosję do: „Odpowiedzialny”pozwalający na prowadzenie siewu na Ukrainie.

Po zamknięciu lub przejęciu portów przez rosyjskie wojsko kraj nie może już eksportować zboża. Dla Moskwy sankcje międzynarodowe mogą również zakłócić eksport. Jednak oba kraje są jednymi z głównych światowych dostawców pszenicy, kukurydzy, jęczmienia, rzepaku i słonecznika. W rezultacie ceny gwałtownie wzrosły, aw gęsto zaludnionych krajach, które w dużym stopniu opierają się na imporcie zboża, pojawiają się niedobory żywności. Franceinfo przeprowadza wstępną inwentaryzację.

Egipt reguluje ceny chleba

Według AFP Egipt jest najważniejszym miejscem przeznaczenia rosyjskiej i ukraińskiej pszenicy. Tak więc 85% importu pszenicy pochodzi z obu krajów (62% z Rosji i 23% z Ukrainy), według danych Obserwatorium Złożoności Gospodarczej. Spożycie chleba na osobę wynosi 130 kg rocznie, czyli znacznie więcej niż średnia światowa. Ponad 102 miliony Egipcjan, z których jedna trzecia żyje poniżej granicy ubóstwa, ponosi ciężar wzrostu cen zbóż, a tym samym chleba.

Na kilka dni przed rozpoczęciem Ramadanu, okresu będącego synonimem wydatków na żywność dla rodzin, Kair po raz pierwszy zdecydował się na uregulowanie ceny niesubsydiowanego chleba. Rząd ogłosił też, że zwiększył budżet na zakup pszenicy o 865 mln euro, oprócz ponad 5 mld dopłat na podstawowe artykuły spożywcze.

Z kolei premier zachęcał kupców do tego „niewykorzystanie sytuacji”Podczas gdy Egipcjanie tego nawołują Bądź rozsądny w ich konsumpcji, aby nie były zmuszane [l’Etat] konieczność zwrócenia się na rynki światowe” Gdzie ceny idą w górę. Egipt ogłosił również, że wstrzyma eksport pszenicy i mąki na okres trzech miesięcy. „co uderzy w inne kraje, z których najważniejsze to Erytrea, Somalia i Jemen”, Europejska organizacja pozarządowa Transport i Środowisko oczekuje od AFP.

READ  Wojna w Gazie: Izrael zatrudnia tysiące najemników

Tunezja twierdzi, że ma trzymiesięczne zapasy pszenicy

W Tunezji rosną również ceny żywności. Ludność jest zaniepokojona. Półki z mąką i kaszą manną są dotknięte burzą. Połowa pszenicy spożywanej w kraju pochodzi z importu. Pochodzi głównie z Ukrainy i Rosji. Jednak rząd gwarantuje, że ma zapasy na trzy miesiące.

Kraj od tygodni boryka się z niedoborem kilku podstawowych produktów, takich jak ryż, kasza manna, cukier i mąka. Prezydent Tunezji Kais Saied powiedział: „wojna” dla spekulantów. Rząd mocno dotuje podstawowe produkty, takie jak kawa, cukier, makaron czy kasza manna. Cena bagietki nie zmieniła się od 10 lat (6 eurocentów).

Na skraju finansowego uduszenia i poważnych trudności gospodarczych rząd od lutego prowadzi rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Ta ostatnia może domagać się zaprzestania niektórych form wsparcia, co dotkliwie odbije się na budżetach rodzinnych.

Algieria zakazuje eksportu kaszy manny

Algieria to kraj Maghrebu, który każdego roku kupuje najwięcej pszenicy za granicą. Rosja i Ukraina należą do krajów, które dostarczały go w ostatnich miesiącach. W obliczu niepewności geopolitycznej rząd algierski postanowił przewidzieć możliwy niedobór zakaz eksportu kaszy manny, makaronów i innych produktów konsumpcyjnych pochodzących z pszenicy, w celu utrzymania zapasów.

Jednak państwo algierskie ma swój rękaw: eksportuje ropę i czerpie korzyści z rosnących cen światowych. Tak więc Algier „Można kupić pszenicę nawet po wysokich cenach”Sebastian Apis przekonuje: Pracownik naukowy Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Strategicznych. z Francją 24.

Maroko boi się rewolucji ludowej

Maroko sprowadziło w 2021 r. ponad 4,5 mln ton pszenicy, Według agregatora statystyk IndexMundi (treść w języku angielskim), które są oparte na danych z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Wśród dostawców ponownie znalazły się Rosja i Ukraina. Maroko ma wystarczające zapasy pszenicy na pięć miesięcy konsumpcji, ponieważ otrzymało większość wniosków z Ukrainy przed wybuchem konfliktu i zapewniło szefa Krajowego Związku Młynarstwa, Wywiad przeprowadzony przez marokańskie media korespondent.

Jednak rząd twierdzi, że jest gotowy do importu zboża z Unii Europejskiej lub z dowolnego innego regionu świata, wspomniany Narodowa Korporacja Radia i Telewizji. Kraj stoi w obliczu poważnej suszy, jego gospodarka jest uzależniona od sektora rolnego i nie jest odporny na ludową rewolucję. „Spełnione zostały wszystkie warunki dla pojawienia się prawdziwego niezadowolenia społecznego, które wówczas stanowiłoby realne zagrożenie dla stabilności społecznej”.A odbierane codziennie dzisiejsze wiadomości (artykuł w języku arabskim)2 marca.

READ  Dwóch zaginionych nastolatków, siedem znalezionych ciał, jeden podejrzany nie żyje... Co to za stan Oklahoma?

Sudanowi grozi katastrofa żywnościowa

W jednym z najbiedniejszych krajów świata konsekwencje wojny na Ukrainie mogą pogrążyć ludność w poważnym kryzysie żywnościowym. Pod koniec roku, 20 milionów ludzi będzie miało niepewność żywnościową Z 45 milionów Sudańczyków, David Wright z organizacji pozarządowej Save the Children, potwierdził AFP.

Z jednej strony, ponieważ „86-87% krajowej pszenicy pochodzi z Rosji i Ukrainy”. Z drugiej strony, ponieważ inwazja Moskwy na Ukrainę spowodowała, że ​​światowe ceny wzrosły znacznie powyżej rekordów z 2008 r., co już doprowadziło do zamieszek związanych z żywnością, wyjaśnia David Wright.

Cena chleba wzrosła już dziesięciokrotnie od październikowego zamachu stanu, który pozbawił kraj jakiegokolwiek międzynarodowego wsparcia politycznego i gospodarczego. Waszyngton, który wysłał 300 000 ton pszenicy w 2021 roku, nie dostarczy 400 000 ton, które obiecał w 2022 roku. Według ONZ co trzeci Sudańczyk potrzebuje pomocy humanitarnej.

Ceny rosną w Libii

Import żywności ma kluczowe znaczenie dla Libii: 75% jej pszenicy pochodzi z Rosji i Ukrainy. Od początku wojny na Ukrainie wzrosły ceny mąki, mleka, oleju, konserw i cukru.

Libijski minister gospodarki i handlu potwierdził pod koniec lutego, że zapasy pszenicy powinny wystarczyć na ponad rok, według Ostatnia notatka od Percyego. Władze rozpoczęły też akcję przeciwko sprzedawcom, którzy podnieśli ceny mąki.

„Nie brakuje” w Libanie, ale…

„Liban w 50% uzależnia swoją żywność od rosyjskiej i ukraińskiej pszenicy”, potwierdza AFP Christian Lambert, szef pierwszej organizacji reprezentującej rolników w Europie, Kuba-Kojica. Libański minister gospodarki potwierdził to na początku marca„Nie ma [avait] Nie brakuje” i że przechowywane ilości były „Odpowiedni” przez chwilę„Od półtora miesiąca do dwóch”A wspomniany Maszrek dzisiaj.

Gazeta libańska odniosła się również do środków nadzwyczajnych podjętych przez rząd, w tym ram dla dostaw mąki.

Cena chleba w Turcji rośnie

według Murat Kapikiran, Prezes Izby Inżynierów Rolnictwa w Stambule, A Produkcja pszenicy tureckiej „Ledwo pokrywa 80% Potrzebować ” z kraju, przeciw „107% cztery lata temu”. „Staliśmy się zależni od Rosji i Ukrainy. Teraz kryzys będzie się tylko pogłębiał”duma.

READ  Australia świętuje Nowy Rok pomimo pandemii, Chiny przygotowują się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Cena chleba martwiła Turków przez kilka miesięcy, jeszcze przed wojną na Ukrainie. Według Stowarzyszenia Piekarzy mąka wzrosła o 85% między kwietniem a listopadem 2021 r., co skłoniło wiele piekarni do podniesienia cen. Ponadto w styczniu inflacja w Turcji podskoczyła do ponad 48%, najwyższego poziomu od 2002 roku.