Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dziwne światło wykryte na skraju wszechświata?

Dziwne światło wykryte na skraju wszechświata?

Deklinacja — jeśli sygnał zostanie potwierdzony, najdalsza zidentyfikowana galaktyka będzie emitować zaskakująco silne promieniowanie ultrafioletowe.

Wszechświat jest niezwykle duży. Tak ogromne, że światło, choć najszybszy obiekt, wydaje się rozprzestrzeniać tam tak szybko, jak ślimak neurasteniczny. Na przykład foton potrzebuje ośmiu minut, aby dotrzeć do nas od Słońca, cztery lata, aby dotrzeć do najbliższej gwiazdy (Proxima Centauri) i ponad 200 000 lat, aby przemierzyć naszą galaktykę z boku na bok. Więc kiedy patrzysz na słońce, widzisz, że faktycznie jest takie, jakie było osiem minut temu; Proxima CentauriTak jak cztery lata temu. Większość gwiazd, które można zobaczyć na niebie gołym okiem, cofa nas o kilkaset do kilku tysięcy lat. To jeszcze nic. Światło z galaktyki Andromedy, naszej najbliższej sąsiadki, dotarło do nas 2,5 miliona lat, więc widzimy ją taką, jaka była 2,5 miliona lat temu.

Zrozumiałem: im większa odległość od obiektu, tym bardziej zaglądamy w przeszłość. że to…

Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie dla subskrybentów. Masz 81% do odkrycia.

Przesuwanie granic nauki to także wolność.

Czytaj dalej swój artykuł za 1€ w pierwszym miesiącu

Już subskrybowane?
Zaloguj się

READ  Poznaj Marka Vandy He, astronautę, który pobił amerykański rekord najdłuższego lotu w kosmos z 355 kolejnymi dniami.