Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dziwne kształty na Marsie z czarnymi paskami

Oto nowa ciekawostka geologiczna z Marsa uchwycona przez instrument HiRISE sondy Mars Reconnaissance Orbiter, która mówi nam więcej o wpływie pór roku na powierzchnię Czerwonej Planety.

Będziesz również zainteresowany


[EN VIDÉO] Satelita MRO: 10 lat fascynujących obrazów Marsa
Sonda kosmiczna MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) znajduje się na orbicie Marsa od 10 marca 2006 roku. Przez dziesięć lat satelita wykonywał niezliczone zdjęcia planety w celu zmapowania jej powierzchni. NASA postanowiła połączyć to, co najlepsze w tym krótkim filmie.

Mars nadal zachwyca nas niezwykłymi nowymi obrazami wykonanymi z kosmosu przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter.

30 marca Instrument HiRISE, którego misją jest sfotografowanie Czerwonej Planety pod każdym kątem, dał nam niesamowite ujęcie powierzchni Marsa, odciśnięte dziwnymi wielokątnymi wzorami. Ta mozaika pęknięć znajduje się na glebie Marsa Na dużych szerokościach geograficznych. To miejsca związane z pojawieniem się czarnych i niebieskich pasków.

Wiosna na Marsie

To jest niesamowite zmiana Wiąże się to po prostu z dostosowaniem temperatur w tym rejonie Marsa, a dokładniej z nadejściem wiosny!

w zimaWoda w ziemi zamarza, rozszerza się i dzieli powierzchnię ziemi na wiele wielokątów. Ale na wiosnę, gdy temperatura rośnie, suchy lód Przechowywany pod powierzchnią zamienia się w gaz, bez przechodzenia przez fazę płyn. Proces znany w fizyce nazywa się sublimacją. Ta transformacja otwiera przejścia, a dokładniej na poziomie rogów wielokątów, które następnie umożliwiają wydmuchiwanie dżetów Dwutlenek węgla. Dżety te, które zawierają drobne czarne drobinki, pozostawiają na powierzchni ciemne i niebieskawe ślady. Kierunek tych znaków może się różnić w zależności od kierunku wiatru.

READ  Amazon Smart Plug Test: podłączona wtyczka, która działa tylko z Alexa

Te wielokąty mogą trwać przez wiele lat, pęknięcia otwierają się i zamykają, ponieważ pory roku Mars, krajobraz powoli ulega erozji.

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?