Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Duże ilości pary wodnej wokół księżyca Saturna dają naukowcom nadzieję

Duże ilości pary wodnej wokół księżyca Saturna dają naukowcom nadzieję

Za pomocą teleskopu Jamesa Webba zidentyfikowano duży obłok pary wodnej wokół Enceladusa, jednego z księżyców Saturna. Naukowcy twierdzą, że satelita może być siedliskiem życia.

Ogromna kolumna pary wodnej w środku Układu Słonecznego. Rozmiar masy wody wyrzucanej przez Enceladusa, jeden z księżyców Saturna, został ponownie oszacowany dzięki nowym zdjęciom dostarczonym przez Teleskop Jamesa Webba. Naukowcy uważają, że ten satelita jest jedną z największych nadziei na podtrzymanie życia poza Ziemią, zwłaszcza dzięki dużej obecności wody i złożonych związków organicznych w jego glebie.

Astrofizycy wiedzieli od 2005 roku, że woda tryska z Enceladusa dzięki potężnym gejzerom na biegunie południowym, ale rozmiar tej chmury wodnej mógł być niedoszacowany do czasu udostępnienia nowych zdjęć.

„Kiedy spojrzałem na dane, początkowo myślałem, że się mylę. Odkrycie słupa wody ponad 20 razy większego niż ten księżyc było absolutnie szokujące” – mówi autor. Dyrektor badań NASA, Geronimo Villanueva, w komunikacie prasowym.

W ciągu sekundy wyrzucane jest 300 litrów wody

Grzejniki bardzo szybko usuwają również wodę. W jednym z nich zespół naukowy pracujący nad projektem szacuje, że woda wypływała z prędkością około 300 litrów na sekundę, wystarczającą do „wypełnienia basenu olimpijskiego w nieco ponad dwie godziny”. mówi NASA.

Naukowcy mają już dość obszerną wiedzę o Enceladusie, na którego gejzerach latała sonda Cassini-Huygens, która badała Saturna i jego okolice w latach 1997-2017.

Jednak teleskop Jamesa Webba, który zostanie wystrzelony w 2021 r., umożliwia dzięki swojej niespotykanej dotąd mocy wyjaśnienie niektórych obserwacji w Układzie Słonecznym.

Najważniejsze elementy

READ  Zdrowie: Oto produkty, które zmniejszają ryzyko raka trzustki