Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Duża zmiana dla Netflix, YouTube i gier w chmurze

Qualcomm powinien wreszcie przyjąć kodek AV1 dla następnego chipa high-end. Ważna zmiana, która może przyspieszyć proces konwersji wideo online.

Lwia paszcza 8 Gen 1.

Snapdragon 8 Gen 1. // Źródło: Qualcomm

Podobnie jak jajko i kurczak, cykl odnowy technologii często napotyka na paradoks tworzenia własnej utopii. Oto wymowny przykład: aby przemysł filmowy przyjął technologię Blu-ray, publiczność musi być wyposażona w odtwarzacze Blu-ray, a aby widzowie mieli odtwarzacze Blu-ray, przemysł filmowy musi przyjąć ten format. To trochę taka sama sytuacja, gdy mówimy o kodeku.

Kodek to narzędzie lub algorytm używany do kodowania (i zwykle kompresji) wideo do określonego formatu. Aby odczytać ten format, najlepiej mieć chip, który jest w stanie fizycznie go obsłużyć. Pozwala to uniknąć zajmowania się procesorem i znacznie zmniejsza zużycie urządzenia. Nowy format AV1 w branży jest wciąż w trakcie wdrażania, ale Qualcomm może go tylko wzmocnić.

AV1 pojawia się na smartfonie

ten średni protokół Byliśmy już w stanie zobaczyć, jak w branży zastosowano AV1 i dowiedzieliśmy się, że Qualcomm przyjmie dekodowanie AV1 w swoim następnym flagowcu, być może Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Mówimy tutaj o chipie, który nie powinien pojawić się przed 2023 rokiem, jego nazwa kodowa to Qualcomm SM8550.

Trzeba powiedzieć, że Qualcomm jest całkiem nowy w tym temacie, zarówno MediaTek, jak i Broadcom dekodują AV1 na swoim chipie, a Samsung teraz z Exynos 2200 używanym w ich Dlaczego Galaxy S22.

Dlaczego AV1 jest ważne?

Coraz częściej na przykład AV1 pojawia się na pierwszych stronach gazet Kiedy Netflix ogłosi akredytację albo to Google chce wymusić wsparcie dla produktów Android TV. Ten otwarty i darmowy format powinien być alternatywą dla już używanego formatu H.265/HEVC, ale jest zastrzeżony i płatny.

Wielcy gracze, tacy jak Google, Netflix, Facebook czy Microsoft ponownie Mozilla promuje ten format, który reprezentuje przyszłość wideo online. Jest to również format, który powinien poprawić rozgrywkę w chmurze dzięki lepszej kompresji wideo. Google Stadia przyjęło już ten kodek pod koniec 2020 roku.

READ  Menu Start i pasek zadań wyłączone... z powodu reklamy

Jeśli Qualcomm rzeczywiście zintegruje AV1 z Snapdragonem 8 Gen 2, oznacza to, że zdecydowana większość flagowców z 2023 roku będzie w stanie wreszcie zdekodować ten format. To musi koniecznie przyspieszyć jego przyjęcie.


Do śledzenia nas zapraszamy do Pobierz naszą aplikację na Androida i iOS. Możesz czytać nasze artykuły i pliki oraz oglądać najnowsze filmy na YouTube.