Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Sądowej w Sprawach Karnych (Eurojust) wykonała kawał dobrej roboty. Właśnie podjąłem działania przeciwko sieci rumuńskich cyberprzestępców, którzy rozprzestrzenili się na stronach sklepów internetowych. Władze greckie i rzymskie aresztowały osiem osób w fali około 30 rewizji. Władze skonfiskowały również sprzęt i gotówkę o łącznej wartości ponad 220 000 euro.
Dane bankowe skradzione podczas dokonywania fałszywych zakupów
Oszuści byli aktywni na znanych stronach, takich jak Airbnb czy nawet Amazon. Twierdzili, że wynajmują mieszkanie lub sprzedają towary, których tam nie ma. Klienci tracili nie tylko pieniądze zainwestowane w zakup, ale także swoje dane osobowe. Zostały przy tym skradzione i udostępnione innym członkom organizacji. Sieć przestępcza utworzyła 300 kont bankowych na Węgrzech, w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i Holandii, wykorzystując fałszywe tożsamości do ukrycia grabieży., określa Eurojust.
Ten sam zespół działał również na eBayu. Stworzyli fałszywe firmy transportowe i płatnicze, aby uwiarygodnić ich oszukańcze reklamy. A na innych stronach „sprzedała” luksusowe samochody, które mogą kosztować nawet 50 tysięcy euro. W związku z tym cyberprzestępcy prowadzili wiele fałszywych interesów w wielu państwach członkowskich UE.
W zeszłym miesiącu Eurojust wsparł kolejną operację przeciwko członkom tej samej organizacji przestępczej odpowiedzialnej za oszustwa cyfrowe na holenderskim rynku nieruchomości, w wyniku której doszło do dwóch aresztowań.Sprawozdania Eurojustu.
W sumie członkowie organizacji przestępczej mogli okraść Co najmniej dwa miliony euro ich ofiarom.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce