Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

długi okres dialogu

Głowa państwa odpowiedziała na pilne żądanie różnych terytoriów zamorskich, oferując chwilę wymiany lokalnym wybranym urzędnikom. Omówiono lokalne dostosowanie środków do walki z epidemią Covid-19, a także wiele innych tematów, ale pokrótce.


Prezydent Republiki Emmanuel Macron wymienił za pomocą wideokonferencji w ten czwartek 27 stycznia 2022 r. w godzinach 10:30-13:00 (czasu Gwadelupy) z wybranymi przedstawicielami kilku zagranicznych administracji i wspólnot: Gwadelupy, Martynika, Gujana i Saint Martin, Saint Barthelemy, Reunion i Mayotte.
Towarzyszyli mu ministrowie spraw zagranicznych i zdrowia Sebastien Licornu i Olivier Veran.

Dyskusje koncentrowały się głównie na zarządzaniu kryzysem zdrowotnym związanym z Covid-19 w tych obszarach.

O to spotkanie od dawna proszą wybrani urzędnicy z zagranicy. Chcieli, aby państwo bardziej się zaangażowało, podczas gdy społeczne ruchy protestu szaleją tu i tam, szczególnie na Gwadelupie, gdzie 15 listopada 2021 r. rozpoczął się strajk generalny przeciwko obowiązkowi szczepień.

Ci wybrani urzędnicy domagają się dostosowania środków antyepidemicznych, biorąc pod uwagę rzeczywistość w terenie. Świadczy o tym poprawka dokonana przez przedstawiciela Justina Benina (MoDem) podczas badania „Wzmocnienie prawa Narzędzia zarządzania kryzysami zdrowotnymi i nowelizacja Prawa o zdrowiu publicznym”.

Jakie reklamy?

Każde terytorium miało od 10 do 15 minut na zabranie głosu. ten Plik z Gwadelupy Więc to było tylko poruszone.
Niezależnie od wprowadzenia przewodniczącego, spotkanie to odbyło się za zamkniętymi drzwiami.

Głowa państwa ogłosiła podstawowe zasady swojego podejścia do kryzysu:

  • Solidarność narodowa pozostaje aktualna: Francja będzie, w miarę możliwości, nadal wysyłać ludzkie posiłki i zasoby materialne; utrzymywanie ewakuacji medycznej;
  • Kontynuacja pomocy gospodarczej na rzecz firmjak jest to wymagane„;
  • Terytoria zamorskie będą miały pierwszeństwo w dostarczaniu szczepionki Novavax (bez informacyjnego RNA);
  • Karta szczepień zostanie dostosowana. Reunion i Mayotte wdrażają go od 24 stycznia, ale konsultacje na Antylach-Gujanach wciąż trwają, a harmonogram zostanie ustalony przez gubernatorów w najbliższych dniach.
READ  Szczepienie maratonu w Tunezji, koniec egzaminu w chińskim mieście Wuhan

Fragment wstępu do wideokonferencji prezydenta Emmanuela Macrona z wybranymi urzędnikami za granicą – 27.01.2022© Christian Danquin – Gwadelupa I

Reunion, po stronie Gwadelupy

Wokół stołu, w budynku prefektury Bas-Terre, reprezentujący archipelag, siedzieli szefowie regionu i administracji, Ari Chalus i J. Luzbar oraz senatorowie Victoire Yasmine i Victorin Laurel i Dominique Theophile, podobnie jak posłowie Justin Benin, Helen Vincourt Christoph, Olivier Serva i Max Mathiassen (niektórzy z nich kontynuowali spotkanie z Paryża). Na spotkaniu byli gubernator Alexander Rochat i dyrektor Regionalnej Agencji Zdrowia Valerie Dinnox.

Rozmowa wideo między wybranymi przedstawicielami Gwadelupy a Prezydentem Republiki – 27.01.2022© Gwenaëlle Sextius

Pod koniec tej wymiany zorganizowano drugie spotkanie między wybranymi Gwadelupią w Hôtel de Région po południu, aby ocenić to, co zostało powiedziane.

Odprawa wybranych urzędników na Gwadelupie, po wideokonferencji z Prezydentem Republiki - 27.01.2022

Odprawa wybranych urzędników na Gwadelupie, po wideokonferencji z Prezydentem Republiki – 27.01.2022© Gwenaëlle Sextius

Wybrani przedstawiciele archipelagu przedstawili charakterystykę Gwadelupy, w szczególności przeszkody, które dały początek szalejącemu tam kryzysowi społecznemu.
Wskazywali na wysokie koszty życia, zdrowie, niskie zarobki, bezrobocie, trudności z integracją młodych ludzi i oczywiście niechęć do obowiązku szczepień, który dotyka opiekunów zawieszonych w pracy.

Zastępca Oliviera Cerva zwraca uwagę na dwa ważne poruszane tematy:

Olivier Cerva, poseł na Sejm© Gwenaëlle Sextius i Christian Danquin – Gwadelupa I

Wybrani urzędnicy na Gwadelupie, którzy śledzili spotkanie z Paryża, czekali.
Aby zobaczyć (re)raporty Nory Nonet, Nordine Bessaïd i Jean Charles Theobald:

© Pierwszy

Dla Ari Chalusa, prezydenta regionu Gwadelupy, spotkanie to nie spełniło oczekiwań wybranych urzędników regionu. Był gościem w gazecie o 19:30, 27 stycznia, przedstawionej przez Kristel Teufel:

© Gwadelupa I

Co wtedy?

Aż trudno uwierzyć w odosobnienie Elizejskiego, o obowiązku szczepienia opiekunów.

READ  Co najmniej 11 osób zginęło, a około 100 zostało rannych w wypadku kolejowym

Emmanuel Macron, który polega na „Wsparcie dla wybieranych urzędników za granicą„Zobowiązał się do ponownej wymiany, tym razem z każdym terytorium z osobna, w ciągu czterech do sześciu tygodni.Byłoby to wtedy okazją do zaproponowania rozwiązań w poruszanych kwestiach.

Słuchając Guya Lospara, prezydenta prowincji Gwadelupa, rozumiemy, że projekt rozpoczął się dzisiaj, który składa się z kilku elementów, które nie są gotowe do uzyskania wyników w terenie.
Przynajmniej ze swojego punktu widzenia Prezydent RP zdaje sobie sprawę z poruszanych kwestii:

Jay Lospar, kierownik działu© Gwenaëlle Sextius i Christian Danquin – Gwadelupa I

Należy wziąć pod uwagę ważny fakt: czy zbliżające się wybory prezydenckie wpłyną na przyspieszenie procesu decyzyjnego, czy też odwrotnie?