Rosja nie tylko teraz na Telegramie! Aby otrzymywać nasze artykuły bezpośrednio na urządzenie mobilne, zarejestruj się za darmo na https://t.me/russiabeyond_fr
W drugiej połowie XX wieku Układ Warszawski był cierniem w boku generałów NATO. Nie sposób wyobrazić sobie zimnej wojny, nie myśląc od razu o konfrontacji między tymi dwoma potęgami politycznymi i militarnymi.
Mało kto jednak wie, że Układ Warszawski, zwany „tarczą socjalizmu”, powstał znacznie później niż jego zachodni konkurent.
Związek Krajów Socjalistycznych
Podpisanie Traktatu o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej
Sputnik
Przywódcy Związku Radzieckiego i „demokracji ludowych”, takich jak ówczesne socjalistyczne kraje Europy Środkowej i Wschodniej, które znajdowały się w sowieckiej strefie wpływów, dość spokojnie zareagowali na utworzenie NATO w 1949 r. przez mocarstwa zachodnie. W bloku wschodnim wierzono, że dwustronne porozumienia obronne zawarte przez Związek Sowiecki i jego nowych sojuszników, a także obecność wojsk sowieckich na ich terytorium wystarczą do zapewnienia im bezpieczeństwa.
>>> Te misje pokojowe, w których uczestniczy Rosja
Co więcej, ponosząc ogromne straty w czasie II wojny światowej, Związek Sowiecki nie miał ani możliwości ekonomicznych, ani środków technicznych, by stworzyć odpowiednik NATO. Zakwestionowano wiarygodność personelu wojskowego sojuszników Moskwy: wielu z nich do niedawna stanęło po stronie wrogów.
Jednak z czasem sytuacja gospodarcza w ZSRR uległa poprawie. W wyniku wysiłków setek sowieckich doradców wojskowych siły wschodnioniemieckie, czechosłowackie, polskie, węgierskie i rumuńskie zostały zreorganizowane na wzór sowiecki, a duża część ich oficerów została przeszkolona w sowieckich szkołach wojskowych, politycznych i wojskowych. .
Czołgi radzieckie
Similiak / Sputnik
W 1951 roku Siergiej Sztenko, szef sztabu wojsk sowieckich w Niemczech, podczas spotkania z udziałem Stalina wystąpił z ideą utworzenia „związku wojskowego naszych socjalistycznych braci”. Jednak Układ Warszawski ujrzał światło dzienne dopiero po śmierci „małego ojca narodów”.
Takie było zawarcie porozumień paryskich w 1954 r., zgodnie z którymi Niemcy Zachodnie miały przystąpić do NATO, a także w związku z utworzeniem Unii Zachodnioeuropejskiej, unii wojskowej mocarstw zachodnioeuropejskich. Socjalistycznego Sojuszu Wojskowo-Politycznego. Nagły wzrost obecności tego potencjalnego wroga w Europie Środkowej skłonił ZSRR, Bułgarię, Węgry, NRD, Polskę, Rumunię, Albanię i Czechosłowację do zawarcia w Warszawie Paktu Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej, ratyfikującego powstanie. Z polityczno-wojskowego związku krajów socjalistycznych.
>>> Układ Warszawski: Powstanie i upadek „sowieckiego NATO”
Pod kierunkiem Moskwy
wspólne ćwiczenia
B Gilsky / Sputnik
Strony zobowiązują się udzielać sobie wzajemnej pomocy w przypadku zagrożenia militarnego oraz tworzyć sojuszniczą załogę swoich sił zbrojnych, której członkowie mają być mianowani zgodnie z umową między obydwoma krajami, jak również „Wszelkie inne uzgodnione i niezbędne środki w celu wzmocnienia ich zdolności obronnych w celu zapewnienia pokojowej pracy ich narodów, nienaruszalności ich granic i terytoriów oraz zapewnienia ich ochrony przed wszelką możliwą agresją”..
Pomimo przewidzianej w umowie równości stron, Związek Radziecki od czasu powstania organizacji odgrywał ważniejszą rolę niż inne. Wszystkie projekty i ważne dokumenty rozpatrywane przez Polityczny Komitet Doradczy, naczelny organ organizacji, zostały po raz pierwszy zatwierdzone przez Moskwę.
Ponadto dowódcy wojskowi sił zbrojnych państw Układu Warszawskiego, a także ich szefowie sztabów, zawsze byli Sowietami. Reprezentanci obcych armii w ogóle zajmowali rolę deputowanych.
Żołnierze czechosłowaccy i radzieccy podczas wspólnych ćwiczeń
Władimir Bieslak / TASS
Podczas gdy Stany Zjednoczone dokładnie obliczyły i rozdzieliły wydatki związane z NATO pomiędzy różne państwa członkowskie, sam Związek Radziecki poniósł prawie wszystkie wydatki organizacji socjalistycznej. Podczas gdy udział ZSRR w finansowaniu Dowództwa i Sztabu Generalnego wynosił około 45%, jego udział w finansowaniu utrzymania koalicyjnych sił zbrojnych i infrastruktury przekraczał 90%.
Kontrrewolucja
Przywódcy radzieccy postrzegali sojusz polityczno-wojskowy bloku wschodniego jako skuteczną przeciwwagę dla NATO. Nikita Chruszczow Uważany za Ponadto Układ Warszawski był „ważnym czynnikiem stabilizacji Europy”.
>>> Pięć najbardziej imponujących i masywnych ćwiczeń Armii Radzieckiej
Jeśli dla Moskwy organizacja Układu Warszawskiego była instrumentem polityki zagranicznej, stała się także instrumentem zarządzania kryzysowego w obozie socjalistycznym.
Walki uliczne w Budapeszcie, 1956
Berco Pal/Fortiban (CC BY-SA 3.0)
Podczas powstania w Budapeszcie z 1956 r. – znanego dziś jako rewolucja 1956 r. – siły radzieckie wkroczyły do kraju na rozkaz Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Iwana Koniewa, „Oferować narodowi węgierskiemu braterską pomoc w obronie jego socjalistycznych osiągnięć, zmiażdżyć kontrrewolucję i wyeliminować niebezpieczeństwo odrodzenia faszyzmu”. Potwierdziliśmy, że tam pracujemy „Na wniosek Rządu Węgierskiej Republiki Ludowej na podstawie Układu Warszawskiego zawartego między krajami obozu socjalistycznego”.
Jeśli w Budapeszcie Związek Sowiecki polegał głównie na własnych siłach (wspieranych przez Węgierską Armię Ludową i siły specjalne kraju), musiał wezwać swoich sojuszników do stłumienia Praskiej Wiosny i zainicjowanego przez jego rząd wyzwolenia Czechosłowacji . W 1968 r. wojska polskie, bułgarskie, węgierskie i wschodnioniemieckie wkroczyły do Czechosłowacji po stronie wojsk sowieckich.
Układ Warszawski wygasł w 1985 r. Państwa członkowskie postanowiły przedłużyć go o 20 lat 26 kwietnia tego samego roku, nie zdając sobie sprawy, że pozostało tylko pięć. Wraz z nadejściem upadku Związku Radzieckiego, upadku reżimów socjalistycznych w Europie Wschodniej i ponownego zjednoczenia Niemiec istnienie sojuszu przestało mieć sens.
Oddziały państw Układu Warszawskiego w Pradze, 1968
Tiedemann / Getty Images
1 lipca 1991 r. w Pradze przedstawiciele ZSRR, Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Czechosłowacji podpisali protokół o całkowitym zerwaniu Układu Warszawskiego. W ciągu następnych dwudziestu lat wszyscy byli sojusznicy Moskwy weszli do NATO.
W tym innym poście dowiedz się, jak Związek Radziecki planował zmiażdżyć NATO w ciągu tygodnia.
W trakcie korzystania z treści serwisu Russia Beyond cytowanie źródeł jest obowiązkowe.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce