Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego we Francji czasy powstania przemysłu są długie – Ekonomia

Dlaczego we Francji czasy powstania przemysłu są długie – Ekonomia



Podczas swojego czwartkowego przemówienia w Pałacu Elizejskim na temat „przyspieszenia reindustrializacji” Emmanuel Macron bardzo szybko uchwycił temat przyszłej realizacji „uproszczonych środków”. „Już znacznie skróciliśmy rzeczywiste terminy i musimy zagwarantować, że będą to dziewięć miesięcy”, głowa państwa staranowała przed 400 liderami branży i wybranymi urzędnikami.

Taki jest główny cel obiecanej przez Emmanuela Macrona i ministra gospodarki Bruno Le Maire ustawy o zielonym przemyśle, która nawiązuje do wniosków Laurenta Guillota, obecnego prezesa Orpei i autora w marcu 2022 roku raportu „Uproszczenie i przyspieszenie tworzenia działalności gospodarczej we Francji”. Stawka jest wysoka, a we Francji jest wiele hamulców między zbyt długimi opóźnieniami, zbyt wieloma nadużyciami i zbyt rzadkimi ziemiami.

17 miesięcy we Francji i 4 miesiące w Niemczech

Według tego eksperta uzyskanie pozwoleń na założenie fabryki we Francji zajmuje średnio 17 miesięcy (rzeczywisty czas) w porównaniu do 4 miesięcy w Niemczech i Polsce oraz 6 miesięcy w Szwecji. Jeśli chodzi o założenie firmy logistycznej, we Francji zajmuje to 5 miesięcy w porównaniu do 2 miesięcy w Polsce. „Na przykład w Niemczech biura projektowe są bardziej zajęte, a koszty trzykrotnie wyższe. Pozwala to uniknąć kolejnych próśb o dodatkowe informacje, które są dużą karą” – mówi Laurent Guillot. ?

Według niego „francuskie firmy napotykają dwie przeszkody: rzeczywiste terminy procedur administracyjnych, które znacznie odbiegają od terminów określonych w przepisach; grunty dostępne natychmiast pod budowę fabryki lub centrum logistycznego, których będzie brakować w celu uzyskania sztucznej gleby netto (ZAN) do 2050 r.”. Inny francuski problem: „Relacja między projektem a zarządzaniem wcale nie jest płynna”.

READ  Fakty: Wzmacnia zespół zarządzający dwoma głównymi funkcjami