Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego uchodźcy z Ukrainy są atutem krajów przyjmujących

Opublikowano w niedzielę 15 maja 2022 o 07:00

W czasie, gdy Europa Wschodnia starzeje się bardzo szybko, nie stając się jeszcze bogata, napływ bardziej wykształconej młodzieży ukraińskiej może pomóc rozwiązać tę sytuację, wyjaśnia główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (Bird) Beata Gavorsic w wywiadzie dla agencji AFP.

Od początku inwazji wojsk rosyjskich 24 lutego, Ponad sześć milionów Ukraińców uciekło ze swojego kraju, podała w tym tygodniu Organizacja Narodów Zjednoczonych. Polska gości zdecydowanie największą liczbę uchodźców (3 272 943 na dzień 11 maja).

Z około 896 000 uchodźców Rumunia, Węgry (583 000) i Mołdawia (460 000) są również głównymi celami dla osób uciekających z Ukrainy, zanim często udają się na zachód.

Napływ uchodźców obciąża zasoby krajów przyjmujących, ale w dłuższej perspektywie może być dla nich źródłem siłyW tym tygodniu główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) Beata Javorcic wyjaśniła w wywiadzie dla AFP na marginesie dorocznego walnego zgromadzenia EBOR.

„Mołdawia przyjęła równowartość 14% swojej populacji, a Polska ponad 5%. W Polsce uchodźcy mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, zasiłków na dzieci, bezpłatnego transportu, szkoły…. a to wywiera wielką presję (na usługi publiczne )”, podkreśla. Ale Europa Wschodnia bardzo szybko się starzeje, kiedy jeszcze się nie wzbogaciła. Ten napływ młodych Ukraińców zamiast (absolwentów) może pomóc rozwiązać tę sytuację”.ona dodaje.

„Wiemy z doświadczenia i badań naukowych, że ludzie, którzy wyjeżdżają ze swoich krajów, nie należą do najbiedniejszych (ponieważ potrzebne są środki na odbycie podróży – mówi redaktor).Zostać uchodźcą jest ryzykowne i wymaga dużej odwagi,To ludzie z osobowością przedsiębiorczą. Po roku lub dłużej w kraju integrują siłę roboczą” – kontynuuje ekonomista.

Co więcej, „Poziom wykształcenia Ukraińców jest generalnie wyższy niż np. Syryjczyków, a ich język jest podobny do języków słowiańskich, a wielu Ukraińców ma polskie korzenie i już mówi po polsku. Badania pokazują, że migranci zacieśniają więzi między krajami przyjmującymi a krajami pochodzenia, co w dłuższej perspektywie zwiększa handel i inwestycje”.podsumowano.

READ  Polska, która wciąż jest potępiana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka