Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego ciąża trwa dziewięć miesięcy?

Ugo Pascolo
, zmodyfikowany w

18:16, 24 listopada 2021

Bienfait pour vous guest Bernard Sablonnier, profesor biologii molekularnej w Lille School of Medicine, wyjaśnia, dlaczego ciąża kobiety trwa dokładnie dziewięć miesięcy. Dla tego lekarza „natura dobrze sobie poradziła”.

na wywiad

Jest to złożony mechanizm, który umożliwił przetrwanie rodzaju ludzkiego: ciąża. Ale dlaczego to trwa dziewięć miesięcy? To jedno z pytań, na które udzielono odpowiedzi w Dobrze zrobione W Europie 1 Bernard Sablonier, profesor biologii molekularnej w Lille School of Medicine i neurolog. Kto jest również autorem książki? Tajemnice ludzkiego ciała: małe i duże sekrety naszych członkówCud życia nie jest już tajemnicą.

„kwestia energii”

„Wszystkie kobiety, które urodziły dziecko, wiedzą, że w końcu jest trudno. Po pierwsze, wielkość dziecka: można sobie wyobrazić, że jeśli ciąża jest dłuższa, a więc dziecko jest większe, to kobiety powinny mieć miednicy większej, ale naukowcy wykazali, że jest to przede wszystkim kwestia energii” – wyjaśnia badacz mikrofonów Europe 1.

Aby zilustrować swoje obserwacje, dr Sablonier podaje prosty przykład. „Kierowca Tour de France może czterokrotnie zwiększyć zużycie energii w ciągu ośmiu godzin dnia wyścigu i na wszystkich różnych etapach. Ale dla kobiety w ciąży, która jest w trzecim trymestrze, między siódmym a końcem dziewiątego miesiąca, jej energia konsumpcja podwoiła się nawet dwa i pół razy.”

„Natura jest dobrze wykonana”

To zdecydowanie mniej niż u rowerzysty, ale w przypadku przyszłej mamy nadmierna konsumpcja energii jest „stała” – mówi Bernard Sabloner. „W tym momencie ludzkie ciało będzie pod dużą presją, aby robić więcej, kontynuując równoważenie energii między mózgiem, narządami i dzieckiem”. W końcu, po prostu dlatego, że organizm nie może przyjąć więcej, ciąża nie trwa długo. „Natura dobrze sobie poradziła” – skomentował specjalista.

READ  Potwierdzono, że krater Jezero na Marsie jest starożytnym jeziorem!