Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Deszcz meteorów na niebie w niedzielny wieczór: Jak obserwować spektakularny spektakl lirogonów

Deszcz meteorów na niebie w niedzielny wieczór: Jak obserwować spektakularny spektakl lirogonów

Podstawowy
Przy bezchmurnym niebie będziemy mogli w nocy z niedzieli na poniedziałek obserwować na niebie smugi światła Komety C/1861 G1.

W nocy z niedzieli na 21 kwietnia niebo przeleci deszcz meteorytów. Jest to coroczny przelot Lirydów, świetlnych śladów komety C/1861 G1. Pamiętajcie, że zjawisko zaczęło się 14 kwietnia aktAle dzisiejszy wieczór będzie najbardziej intensywny. Spodziewaj się do 20 meteorów na godzinę.

Przeczytaj także:
Konstelacje, Diabelska Kometa, planety, spadające gwiazdy… Co widzisz na niebie w kwietniu?

Skąd oni przyszli?

Kometa Thatcher została odkryta w 1861 roku. Ziemia co roku o tej samej porze przechodzi przez swoje długie włosy pyłu i gazu, a NASA twierdzi, że Perseidy w sierpniu mogą zaskoczyć obserwatorów do 100 meteorów dostrzeżonych na godzinę.

Jak to właściwie monitorować?

Zbiórka o północy około 3-4 nad ranem. Pył opadnie z komety z północnego zachodu, gdzie znajduje się konstelacja Lutni, co można monitorować, wskazując na planetę Sęp, która znajduje się w jednym z najjaśniejszych punktów na niebie.

W celu zapewnienia optymalnego monitorowania najlepiej jest trzymać się z daleka od wszelkich zanieczyszczeń wizualnych, o ile to możliwe. Deszcz będzie tym bardziej imponujący, im dalej będziemy od miast. Jednak gdy zbliża się pełnia księżyca, jego światło będzie przeszkadzać astronomom-amatorom.

READ  Dwutlenek węgla poważnie rozrzedza grubość górnych warstw atmosfery