Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czym jest to tajemnicze niebieskie światło, które Thomas Pesquet wychwycił z kosmosu?

Francuski astronauta Thomas Pesquet udostępnił oszałamiające zdjęcie wykonane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Jak wyjaśnia Thomas Pesquet: „To zdjęcie pochodzi z serii wykonanej w czasie poklatkowym nad Europą. Na szczęście w wyższych warstwach atmosfery pojawiają się błyskawice i orki! Te zjawiska optyczne są tak rzadkie i krótkie, że trudno je sfotografować i zbadać. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest wyposażona w dedykowany instrument do jej monitorowania”.

Co uwiecznił francuski astronauta?, dlatego jest to przejściowe zjawisko świetlne (Transient Luminous Event lub TLE w języku angielskim), czasami nazywane „sprites” lub sylphs, polegające na powstawaniu widocznych błysków światła w górnej atmosferze i towarzyszących im burzach. TLE to zjawisko fluorescencji optycznej spowodowane wyładowaniami elektrycznymi podczas utajonych burz z piorunami. Zwykle trwają od mniej niż milisekundy do ponad dwóch sekund.

Niewiele wiadomo o tych zjawiskach, a także o ich zagrożeniu dla statków powietrznych, zwłaszcza statków kosmicznych. “Międzynarodowa Stacja Kosmiczna szczególnie dobrze nadaje się do tych obserwacji, ponieważ leci nad równikiem, gdzie większość burz występuje kilka razy dziennie. Jedną z fajnych rzeczy w tych błyskawicach jest to, że od dziesięcioleci są legendą, powiedzieli piloci, a naukowcy nie byli przekonani, że istnieją. Teraz wiemy, że orki, elfy i inne niebieskie lub gigantyczne samoloty istnieją i mogą mieć wpływ na klimat.– kontynuuje Thomas Bisquet.

READ  Ten biały karzeł zmarł nagle