Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy zaćmienie może oślepić?

Opublikowano dnia 13 lutego 2024 o 15:18

Od tygodni wielu ekspertów przypomina mieszkańcom o znaczeniu ochrony podczas oglądania całkowitego zaćmienia słońca 8 kwietnia. Bez okularów ochronnych istnieje ryzyko poważnych problemów ze wzrokiem, które mogą prowadzić do trwałych następstw.

Czy grozi Ci ślepota?

Wpatrywanie się w słońce bez ochrony może spowodować retinopatię słoneczną, czyli oparzenie tkanki znajdującej się w tylnej części oka, w obszarze odpowiedzialnym za widzenie.

„Niestety uszkodzenie może być trwałe” – mówi dr Martin Spiro, prezes Kanadyjskiego Towarzystwa Optyków.

Słońce ma taką samą intensywność podczas zaćmienia

Dr Spiro dodaje, że duża różnica między patrzeniem na słońce w normalny dzień a patrzeniem na nie podczas zaćmienia polega na tym, że kiedy słońce zaczyna być częściowo zasłaniane przez księżyc, pojawia się większy opór przed patrzeniem na nie bardziej bezpośrednio. Przez długi czas nie zdając sobie sprawy ze szkodliwego wpływu na nasze oczy.

„Zwykle, gdy słońce nie jest zakryte, patrzenie bezpośrednio na słońce jest bardzo bolesne, dlatego natychmiast pojawia się odruch, aby spojrzeć gdzie indziej” – wyjaśnia. Kiedy jednak słońce jest pochmurne i mniej oślepiające, rzadziej się rozglądamy. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które mogą nie mieć odruchu szukania gdzie indziej. »

Zaćmienie NASAZaćmienie NASA

Dodaje Loic Quesnel, koordynator działań naukowych w Planetarium Rio Tinto Alcan.

„Nawet jeśli 99% dysku słonecznego jest zakryte przez sylwetkę Księżyca, niewielki pozostały procent jest nadal zbyt gęsty dla naszych oczu” – twierdzi.

READ  Teleskop Jamesa Webba odblokowuje tarczę i ma paliwo na ponad 10 lat