Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Czy w Polsce łatwiej jest wyrwać się z populizmu niż z komunizmu?”

„Czy w Polsce łatwiej jest wyrwać się z populizmu niż z komunizmu?”

„Szanowni Państwo, 4 czerwca 1989 roku w Polsce skończył się komunizm. » Z uśmiechem znana aktorka złożyła to spontaniczne oświadczenie podczas najważniejszych wiadomości telewizyjnych w kraju. To zdanie było tak często cytowane, że stało się legendą. Po październikowych wyborach do parlamentu w Polsce mamy pokusę, aby sformułować tę deklarację inaczej i powiedzieć: „Szanowni Państwo, 15 października 2023 roku skończy się populizm!”

Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Wybory legislacyjne w Polsce: Ultrakonserwatyści opierają się na gwałtownej polaryzacji

Po ośmiu latach sprawowania władzy (2015-2023) PiS został wydalony. W wyborach wzięło udział prawie 75% zarejestrowanych wyborców, co jest rekordową liczbą. W 1989 r. udział ten wynosił „tylko” 62%.

Jednakże przywrócenie władzy po kilku latach rządów populistycznego nacjonalistycznego reżimu nie da się pogodzić z naturalną zmianą rządu. Należy rozpocząć cały proces transformacji politycznej. Podobnie jak w 1989 r., ponownie pojawia się kwestia nałożenia sankcji na przedstawicieli starego reżimu.

Rządy PiS zaczęły naruszać konstytucję, gdy rząd przejął kontrolę nad Trybunałem Konstytucyjnym. To był dopiero początek procesu kontroli instytucji państwowych, który po ośmiu latach osiągnął bardzo duże rozmiary i był regularnie potępiany przez Unię Europejską. Powstały nowe ustawy, a wiele stanowisk objęli ludzie z otoczenia Prawa i Sprawiedliwości.

Gorbaczow i Trump

Po 1989 r. w Polsce nie stosowano systematycznego karania postaci starego reżimu. Doprowadziło to do głębokich podziałów politycznych, w dużej mierze podsycanych przez PiS, wykraczających poza podział na lewicę i prawicę.

Zimą 2023-2024 wielu zwolenników nowego rządu Donalda Tuska nawołuje do surowej oceny lat populizmu. Domagają się kar więzienia dla polityków PiS, którzy zagrażali praworządności. Powstaje zatem pytanie: czy wyjście z populizmu jest łatwiejsze niż wyjście z komunizmu? Odpowiedź jest niestety negatywna. Dlaczego ?

READ  „Od 500 do 600 milionów euro w stawkach we Francji” na portalach bukmacherskich podczas mundialu
Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów W Polsce aresztowanie byłego ministra spraw wewnętrznych doprowadziło do niepokojów politycznych

Pierwszym i najważniejszym powodem jest to, że w przeciwieństwie do komunizmu z 1989 r. idee nieliberalnego populizmu nie zanikają. przeciwnie. W 1989 roku Michaił Gorbaczow, przywódca Związku Radzieckiego i ojciec pierestrojki, nadal był symbolem zmierzchu imperium sowieckiego. Na początku 2024 roku personifikacją epoki wydaje się być były prezydent USA Donald Trump, który po zwycięstwie w prawyborach Republikanów w stanach Iowa i New Hampshire ponownie rozpoczyna wyścig o władzę. Nie można wystarczająco podkreślić, że te ideologiczne wiatry wieją obecnie nie tylko z krajów takich jak Rosja i Chiny, ale także z Zachodu. Książki, takie jak niedawny artykuł Emmanuela Todda na temat Pokonaj Zachód (Gallimard, 384 strony, 23 euro) to ideologiczne złoto dla partii takich jak PiS. Dla jej lidera Jarosława Kaczyńskiego oznacza to jedno: wiarę w szybkie przywrócenie populizmu w Polsce.

Masz 50% tego artykułu do przeczytania. Reszta jest zarezerwowana dla abonentów.