Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy to mistyfikacja? Niektórzy na Węgrzech i w Polsce mówią o wyjściu z Unii Europejskiej

Kiedy Węgry i Polska przystąpiły do ​​Unii Europejskiej w 2004 roku, po dziesięcioleciach rządów komunistycznych, były głodne zachodnich standardów demokracji i dobrobytu.

Jednak 17 lat później, gdy Unia Europejska wzmaga wysiłki na rzecz powstrzymania demokratycznego odstępstwa w obu krajach, niektórzy prawicowi populiści u władzy na Węgrzech i w Polsce porównują blok do swoich byłych sowieckich prześladowców – i flirtują z perspektywą opuszczenie bloku. .

„Bruksela przysyła nam panów, którzy mają na kolanach przywrócić Polskę do porządku” – powiedział w tym miesiącu starszy członek rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość Marek Suski, dodając, że Polska „będzie walczyć z okupantem. ” bić się. okupanci nazistowscy i byli sowieccy.

Nie wiemy, w jakim stopniu tego rodzaju retoryka reprezentuje autentyczną chęć wyjścia z 27-członowego bloku, czy też taktykę negocjacyjną, by przeciwdziałać defraudacji Brukseli. Oba kraje są największymi odbiorcami netto unijnych pieniędzy, a zdecydowana większość ich obywateli chce pozostać w bloku.

Jednak w ostatnich miesiącach retoryka nasiliła się po tym, jak Unia Europejska nałożyła sankcje finansowe na swoich członków, którzy nie przestrzegają standardów praworządności i demokratycznego zarządzania.

W grudniu prawodawcy UE zatwierdzili rozporządzenie łączące dostęp do niektórych funduszy UE z przestrzeganiem przez dany kraj zasad praworządności. Jest to postrzegane jako atak na Węgry i Polskę – bliskich sojuszników politycznych często oskarżanych o podważanie niezależności sądownictwa i wolności mediów oraz ograniczanie praw mniejszości i imigrantów.

Węgierski premier Viktor Orban określił tak zwany mechanizm rządów prawa jako „broń polityczną i ideologiczną” mającą na celu szantażowanie krajów takich jak Węgry za odmowę emigracji. Jego polski odpowiednik Mateusz Morawiecki określił to jako „złe rozwiązanie, które grozi upadkiem Europy w przyszłości”.

Komisja Wykonawcza Unii Europejskiej opóźniła też wypłatę dziesiątek miliardów euro na fundusze stymulacyjne po pandemii, obawiając się, że plany wydatkowe obu krajów nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed korupcją ani niezawisłości sądownictwa.

READ  Recenzja kasyna Bets-io

W wywiadzie udzielonym Autonomii Palestyńskiej w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto był wyzywający, twierdząc, że wstrzymanie funduszy unijnych nie zmusi jego kraju do zmiany kursu.

W tych kwestiach nie pójdziemy na kompromis, bo jesteśmy… suwerennym narodem. I nikt, nawet Komisja Europejska, nie powinien nas szantażować w sprawie tej polityki.

Komisja Europejska postanowiła w tym miesiącu zmusić Polskę do zastosowania się do orzeczeń najwyższego sądu w Europie, zalecając dzienne kary pieniężne w długotrwałym sporze o system sądownictwa tego kraju.

To skłoniło wiceprzewodniczącego polskiej partii rządzącej Rysarda Terlickiego do stwierdzenia, że ​​Polska „powinna pomyśleć… o zakresie naszej współpracy” z UE i rozważyć „trudne rozwiązania”.

Terlecki później wrócił do swoich komentarzy.

Węgierski Orbán wielokrotnie podkreślał, że „istnieje życie poza UE”. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską w zeszłym roku.

Ponieważ minister finansów również sugeruje, że Węgry mogą radzić sobie lepiej poza UE, przeciwnicy Orbána obawiają się, że już to rozważa.

„To „haniebne”, że czołowi politycy i eksperci Fideszu wzywają do rozważenia wyjścia Węgier z Unii Europejskiej, powiedziała Associated Press Katalin Chih, liberalna węgierska ustawodawca w Unii Europejskiej.

„Są gotowi zniszczyć największe osiągnięcie we współczesnej historii naszego kraju” – powiedział Cheh.

Ale Daniel Hegedus, badacz Europy Środkowej z German Marshall Fund, powiedział, że węgierska retoryka może być „politycznie obliczoną dźwignią” przeciwko potencjalnej utracie funduszy UE.

„(Mówią), że jeśli nie dasz nam pieniędzy, możemy czuć się z tobą bardziej nieswojo” – powiedział.

Ostatnie badania pokazują, że ponad 80% Polaków i Węgrów chciałoby pozostać w Unii Europejskiej.

Wydaje się, że miało to wpływ na oba rządy.

W wywiadzie radiowym w zeszłym tygodniu Orban powiedział, że Węgry „będą jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, jeśli przestaną istnieć”.

Jarosław Kaczyński, najbardziej wpływowy polski polityk, powiedział w zeszłym tygodniu, że przyszłość kraju będzie w Unii Europejskiej i że nie będzie „Pulexitu”.

READ  Quinté PMU - OCZEKIWANE PRIX DE STRASBOURG 25 gru. 2022

Politolog Jacek Kocharczyk, szef warszawskiego think tanku Institute of Public Affairs, powiedział Autonomii Palestyńskiej, że podczas gdy partia rządząca w Polsce rewitalizuje swoją nacjonalistyczną bazę poprzez spory z Brukselą, powszechne poparcie dla członkostwa w UE ogranicza jej możliwości.

„Wynik jest rodzajem równowagi” – powiedział Kucharczyk. „Twarde słowa o Unii Europejskiej i natychmiastowe i mocne zaprzeczenie, że chcą, aby Polska opuściła Unię”.

Jednak przywódca polskiej opozycji – i były wysoki rangą urzędnik UE – Donald Tusk ostrzegł, że pozostawienie antyunijnej retoryki spod kontroli może nieumyślnie doprowadzić do procesu, którego nie można powstrzymać.

– Katastrofy, takie jak np. Brexit, czy ewentualne wyjście Polski z Unii Europejskiej, często zdarzają się nie dlatego, że ktoś to zaplanował, ale dlatego, że ktoś nie wiedział, jak zaplanować mądrą alternatywę – powiedział Tusk.

Wobec zbliżających się w przyszłym roku bliskich wyborów partii Orbána i napięć koalicji rządzącej w Polsce, walki z Unią Europejską mogą służyć także czysto narodowym celom politycznym.

La rhétorique anti-UE de la Hongrie est probablement un « ballon test » pour évaluer le soutien du public sur la mesure dans laquelle le gouvernement peut pousser ses ses avec le bloc, a declaré Hegedus et pour recueillir du voir les wybór.

„Myślę, że bardzo świadomie znają ten problem, aby ludzie kojarzyli Unię Europejską z jakimś nieco kontrowersyjnym problemem, który dzieli węgierskie społeczeństwo” – powiedział.

Niektórzy europejscy przywódcy już stracili cierpliwość do obu krajów.

W lipcu komisja podjęła kroki prawne przeciwko Polsce i Węgrom w związku z tym, co uważa za brak poszanowania praw osób LGBT.

W czerwcu, po tym, jak Węgry uchwaliły ustawę, która według krytyków była skierowana do gejów, holenderski premier Mark Rutte powiedział, że Węgry „nie mają nic do roboty” w UE i zasugerował Orbánowi aktywację mechanizmu, który doprowadził do Brexitu.

READ  Jak Pierre Nini nauczył się języka polskiego?

Poseł Chih powiedział, że Huxit będzie „sprzeczny z wolą węgierskich obywateli, którzy pozostają zdecydowanie prounijni”. „I będziemy ciężko walczyć o miejsce naszego kraju w społeczeństwie europejskim ze wszystkim, co mamy”.

___

Gera zgłosiła się z Warszawy.