Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy powinniśmy oglądać nasz ekologiczny serial science-fiction z Cécile de France, którego premiera odbędzie się w poniedziałek 5 czerwca?  Widzieliśmy

Czy powinniśmy oglądać nasz ekologiczny serial science-fiction z Cécile de France, którego premiera odbędzie się w poniedziałek 5 czerwca? Widzieliśmy

Po romantyzacji życia Brigitte Bardot, France 2 dokonała drastycznej zmiany w swoim rekordzie pudełkowym w poniedziałek wieczorem przepaśćzaprezentowany przedpremierowo podczas festiwalu Series Mania 2023. Emitowany od 5 czerwca thriller science-fiction na tle katastrofy ekologicznej jest jednym z hitów publicznego kanału w przededniu wakacji…

The Abyss: Co mówi serial z Cécile de France?

zainicjowany przez producenta gra o tron Franka Dueligerata międzynarodowa koprodukcja (Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Szwajcaria, Szwecja i Japonia są już współproducentami) oparta na przełomowym filmie literackim Franka Schatzinga To światowy thriller.

Na całym świecie zwierzęta morskie nagle atakują ludzi. Naukowcy z kilku krajów – w tym Sigur Johansson i Cecil Roche, jeden Szwed, drugi Francuz – zdają sobie sprawę, że nieznana inteligencja niewątpliwie koordynuje te ataki i zagraża całej ludzkości. Wyruszają na wyprawę, by się z nią zmierzyć. Los światowej populacji jest w ich rękach. Temat sprzyjający emisji w serwisie publicznym…

Kontynuacja pod tą reklamą

Abyss: Czy powinniśmy oglądać serial z Cécile de France? Widzieliśmy

„Ten, kto idzie powoli, jest zdrowy”. To może być paradoksalny aforyzm tej serii, z której od razu można zdać sobie sprawę jedynie z użyteczności, znaczenia i celu. Zanieczyszczenie i nadmierna eksploatacja planety, pilna potrzeba ochrony jej zasobów i mieszkańców (ludzi i zwierząt), globalne ocieplenie powodujące kaskadowe zaburzenia: wszystkie te tematy, ściśle ze sobą powiązane, są poruszane w jasny i konkretny sposób poprzez przepaść Poczyniona obserwacja jest równie niepodważalna, co uniwersalna. A jeśli niektóre subtelne efekty specjalne pozostawiają coś do życzenia, a oglądanie francuskiej wersji grozi krwawieniem uszu, serial nie ma czego wizualnie zazdrościć niektórym międzynarodowym produkcjom i może być dumny z tego, że został zbudowany na bezbłędnej dystrybucji (specjalna wzmianka o Cecil Francjabardzo świadomy angażowania się w sprawę ekologiczną, w Leonie BeniszWcześniej widziany na korona I Dookoła świata w 80 dni).

Ale dobre intencje serii – które są bardzo jasno określone – są również jej najgorszymi wrogami. Decydując się nie poddawać systematycznie spektakularności na rzecz swojej fabuły, poprzez dydaktyczne i systematyczne wydobywanie jej przesłania, które z drugiej strony jest konieczne i istotne, poprzez wyolbrzymianie zwrotów akcji i punktów widzenia do przesady, uniemożliwiając stworzenie solidna więź emocjonalna między bohaterami a widzami, przepaść Pozbawia się skutecznego elementu szerzenia dobrego słowa: rozrywki. To regularnie prowadzi do nudyprzepaść.