Jest to owoc często oferowany jako „pocieszenie” dla przewodu pokarmowego. Nasz dietetyk wyjaśnia nam, o co tak naprawdę chodzi.
Surowe, w ciastach zastępujących cukry i tłuszcze, w koktajlach… Banany to owoce, które można z łatwością jeść wszędzie, przez cały dzień i nie tylko. „Bardzo dobrze zamraża” Potwierdza Dietetyk Myriam Mosier. Jest ceniony za miękki, słodki miąższ i czasami budzi strach w dietach odchudzających (jest to jeden z najsłodszych owoców, zawiera 20 gramów węglowodanów na 100 gramów, podczas gdy owoce średnio 12 gramów), ale „Jeśli zjesz średniej wielkości banana, nie będzie on zawierał więcej węglowodanów niż jabłko”. Myriam Mosier jest uspokojona. Banany mają wiele właściwości zdrowotnych.
Przyczynia się do utrzymania naszych tkanek, w tym skóry, stawów, naczyń, a nawet kości. „Zawiera miedź, która zwiększa wchłanianie żelaza i jest niezbędna do produkcji kolagenu”. Nasz ekspert wyjaśnia. Owoc zawiera również wysoki poziom witaminy C, która jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy w organizmie i chroni przed starzeniem się komórek. Magnez będzie również promować gęstość kości poprzez poprawę wchłaniania wapnia. „Banany zawierają również mangan, niezbędny pierwiastek pomagający w regeneracji tkanki kostnej”.
„skoncentrowana energia”Polecam zjeść banana na godzinę przed treningiem. Błonnik zawarty w bananach pozwala na stopniowe uwalnianie zawartych w nich cukrów, dzięki czemu można towarzyszyć im podczas uprawiania sportu. Może być również skuteczny w procesie zdrowienia. Dietetycy zalecają również spożywanie bananów na koniec dnia osobom cierpiącym na stres lub stany lękowe: „Banany są bogate w tryptofan, aminokwas będący prekursorem serotoniny, hormonu regulującego nastrój. Kiedy późnym popołudniem zjesz przekąskę, wieczorem serotonina zawarta w bananach zostanie przekształcona w melatoninę, hormon snu. „Idealny dla osób, które czują się niespokojne po zmroku.”
Mówi się także, że korzystnie wpływa na układ trawienny. Jest to także jeden z nielicznych pokarmów zalecanych w przypadku nieżytu żołądka i jelit. „Banany są naprawdę dobre dla jelit”. Dietetyk potwierdza. Korzyści te wynikają z bogactwa pektyny, która jest rozpuszczalnym błonnikiem, który po dotarciu do jelita zamienia się w galaretowatą substancję. Żel ten zwiększa objętość stolca i poprawia jego ruchliwość, co pomaga w tym „Reguluj zaparcia” wyjaśnia Myriam Mosier. Tymczasem te pektyny mają zdolność zatrzymywania wody „Banany są skuteczne w przypadku biegunki, ponieważ pomagają spowolnić tranzyt”. Wreszcie pektyna jest probiotykiem, którym żywią się bakterie w jelitach, zapewniając lepsze zdrowie jelit w przypadku choroby.
Dziękuję Maryam Moussier, dietetykowi i autorce książki „Ma Kitchen en Balance” wydanej przez Flammarion.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!