Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czterech astronautów wystartowało na stację kosmiczną ze SpaceX

Opublikowano w czwartek, 11 listopada 2021 o 07:34

Trzech amerykańskich i niemieckich astronautów wzbiło się w niebo w środową noc podczas sześciomiesięcznej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną, lot, który był kilkakrotnie opóźniany, pierwotnie zaplanowany na dziesięć dni.

Powinni zastąpić załogę, która właśnie opuściła Międzynarodową Stację Kosmiczną, w tym Francuza Thomasa Pesqueta, i wróciła na Ziemię w nocy z poniedziałku na wtorek.

Został wystrzelony z Florydy przez rakietę SpaceX Falcon 9 w środę wieczorem o 21:03 czasu lokalnego (02:03 GMT czwartek). Ich kapsuła Dragon powinna zadokować na stacji w czwartek o 19:10 (00:10 GMT w piątek).

Ich start został powitany głośnymi brawami w sterowni SpaceX.

Astronauci NASA Raja Chari, Kayla Barron i Tom Marshburn, a także astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Matthias Maurer, od wielu dni czekają na kwarantannie w Kennedy Space Center.

Początkowo planowano odlecieć pod koniec października, ale start był kilkakrotnie opóźniany, głównie ze względu na pogodę, a następnie „drobny problem zdrowotny” z jednym z astronautów – czego NASA nie podała dalszych szczegółów.

Dlatego agencja kosmiczna postanowiła zwrócić załogę Crew-2, w tym Thomasa Pesqueta, na Ziemię przed startem Crew-3. Tym samym nie doszło do kilkudniowego okresu dostawy między załogą, która zwykle odbywa się w stanie nieważkości.


Misja nosi nazwę Crew-3, ponieważ jest to trzecia operacja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, którą SpaceX złożył w imieniu NASA.

Ale to już piąty raz, kiedy Elon Musk wystrzelił ludzi na orbitę: przed misjami Crew-1 i Crew-2, misja testowa Demo-2 wysłała dwóch astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. A we wrześniu SpaceX wystrzelił również czterech turystów na trzy dni w kosmos, niezależnie od NASA.

– Powitanie turystów –

Załoga Crew-3 w środę wyruszyła na zupełnie nową kapsułę Dragona, której uosobieniem było „Endurance”.

READ  Kim są turyści, którzy wybrali się w kosmos ze SpaceX?

Dla Amerykanina Toma Marshburna będzie to trzeci raz w kosmosie. W 2009 roku latał wahadłowcem kosmicznym, a w latach 2012-2013 rakietą Sojuz.

Jednak pozostali trzej astronauci wykonają pierwszy lot.

Matthias Maurer będzie 12. Niemcem, który wyląduje na orbicie.

Przywita ich Amerykanin Mark Vande Hee, który tam przebywał i w środę świętował swoje urodziny samotnie w amerykańskiej części stacji. Na pokładzie są też dwaj rosyjscy kosmonauci.

Zadanie będzie wiązało się z wieloma doświadczeniami. Jedna z nich ma na celu monitorowanie wpływu diety na florę jelitową i układ odpornościowy astronautów, których obronę często osłabiają dłuższe pobyty w kosmosie. Dzięki temu będą mieli możliwość spożywania większego asortymentu liofilizowanych owoców i warzyw (cukinia, jarmuż…) oraz barramundi.

Astronauci Crew 3 będą również przeprowadzać spacery kosmiczne, w szczególności w celu dalszego instalowania nowych paneli słonecznych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Będą gościć dwie wyprawy turystyczne: Japończyków sprowadzonych przez rosyjski statek kosmiczny Sojuz pod koniec roku, a następnie w lutym 2022 pasażerów z misji Ax-1, zorganizowanej przez Axiom Space we współpracy ze SpaceX.