Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Członkowie Komitetu Polityki Pieniężnej uważają, że polityka pieniężna w Polsce powinna być restrykcyjna

Członkowie Komitetu Polityki Pieniężnej uważają, że polityka pieniężna w Polsce powinna być restrykcyjna

Jonah Dyrowicz, członek polskiego banku centralnego, powiedział, że polityka pieniężna powinna pozostać zaostrzona, dopóki inflacja netto i płace nie będą zgodne z celem inflacyjnym.

„Dopóki inflacja netto i płace nie zbliżą się do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym, nie można powiedzieć, że bank centralny wykonał swoją pracę” – powiedział agencji Tyrovich. PAP Prasa.

„W takich warunkach początkową odpowiedzialnością jest prowadzenie akomodacyjnej polityki pieniężnej.

Ludwig Kodecki, inny członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), uważany za zwolennika zaostrzenia polityki pieniężnej, powiedział, że podwyżka stóp byłaby sygnałem, że Rada nadal obawia się inflacji.

„Nawet niewielka podwyżka (stop procentowych) potwierdzi, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej się nie zakończył” – powiedział Kodecki w wywiadzie opublikowanym w środę w Dzienniku Gazecie Prawnej.

„Nadal obawiamy się, że wzrost cen jest zbyt wysoki, a oczekiwany spadek inflacji zbyt powolny” – dodał.

Koteki spodziewa się, że inflacja w marcu wyniesie 15-16% wobec 18,4% w lutym.

Chociaż Narodowy Bank Polski (NBP) nie zamknął oficjalnie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, który rozpoczął się w 2021 r., prezes Adam Klapiński powiedział, że dalsze podwyżki są mało prawdopodobne, a rynki koncentrują się na tym, kiedy stopy spadną.

Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 4-5 kwietnia. Od września główna stopa procentowa została ustalona na poziomie 6,75%.

READ  Omena Mensa, losy Polski i Afryki