Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czasami mieszaj w trompe-l’oeil

Igrzyska Olimpijskie do końca oparły się odwołaniu z powodu pandemii. Ale szkoda by było w przyszłości zniknąć na rzecz… staromodnego. Świadomy swojego czasami przestarzałego wizerunku, MKOl stara się wszelkimi sposobami dotrzymać czasu. Jej prezes, Thomas Bach, nie ukrywa tego: „Cieszę się, że igrzyska olimpijskie w Tokio są młodsze i bardziej miejskie oraz że witają więcej kobiet” Pogratulował sobie w czerwcu 2017 roku.

Jeśli chodzi o dwa pierwsze pragnienia, pojawienie się w programie skateboardingu, a nawet koszykówki 3X3 to pierwsze reakcje Fundacji Lozanna. Jeśli chodzi o kobiecą ambicję, MKOl szczególnie wykorzystuje inny punkt sprzedaży: różnorodność. Na jego stronie możemy przeczytać, że będzie tam w Tokio „Dwa razy więcej imprez mieszanych niż w Rio w 2016 roku”.

Przeczytaj także Niekończąca się walka o feminizację sportu

Dokładnie osiemnaście na dziewięć, niektórzy po prostu wchodzą na igrzyska olimpijskie. Tak jest na przykład w sztafecie 4 x 400 m w lekkiej atletyce, konkurencji 4 x 100 m stylem zmiennym w pływaniu, konkursie drużyn mieszanych w judo i łucznictwie lub mieszanym deblu w tenisie stołowym.

W poniedziałek 26 lipca francuski duet tenisistów stołowych Emmanuel Lipson i Jia Nanyuan zawiódł u stóp podium pierwszej Olimpiady. „Teraz, kiedy debel mieszany jest na igrzyskach olimpijskich, jest to bardzo ważne dla każdego kraju”Yuan wyjaśnił. „Ten nowy format zapewnia nam większą widoczność w mediachJego przyjaciel Lebesson ucieszył się. W deblu mieszanym wyczyn jest prostszy w jednym meczu. ” Trzy razy łatwiej niż w uniseksowym wydarzeniu drużynowym z trzema grami.

„Każdy ma na plecach 50% pracy”

Towarzysze strzelania Jean-Charles Valladotte i Lisa Barbelin zatrzymali się w ćwierćfinale w sobotę 24 lipca. Tutaj znowu bezprecedensowa współpraca na igrzyskach olimpijskich. „Pomaga, jeśli wszyscy nie są w swoim kącie. To świetna zabawa”, ocenia Valladnett, wicemistrz olimpijski 2016 w singlu.

W tenisie stołowym lub łucznictwie mężczyźni i kobiety grają razem. Tenisista stołowy Lipson również wita: “Kulki niektórych dziewcząt przeszkadzają mi. To nie jest ten sam rytm ani ten sam efekt. Dziewczyny czasami czują się mniej komfortowo z dala od stołu niż my, ale wygodniej są przy stole. ” To samo z łucznictwem, którego właścicielem jest strzelec Lisa Barbellin pomimo Świadomość stereotypów: “Mieszana pułapka polegałaby na całkowitym poleganiu na chłopcu, który ma być silniejszy od nas. Chociaż nie, wcale, każdy ma 50% pracy na plecach”.

W innych dyscyplinach te nowe mieszane wydarzenia zbliżają mężczyzn i kobiety… bez bezpośredniego konkurowania. Po raz pierwszy został przetestowany w Doha podczas Mistrzostw Świata w 2019 roku, a przykład 4x400m w lekkiej atletyce jest ciekawy. Każda sztafeta składa się z dwóch biegaczy i dwóch biegaczy. Jeśli przepisy teoretycznie nie narzucają kolejności przejść, rzeczywistość jest inna.

READ  Tokio 2020 - Igrzyska Paraolimpijskie: Szwajcaria otwiera swój licznik dzięki Manueli Scherr - rts.ch

Na początku niektóre kraje eksperymentowały ze strategiami. W meczu finałowym reprezentacja Polski, jedna z kandydatek, uplasowała się na drugim miejscuNS Jeden z jej jeźdźców zmienia się z zawodniczkami i na odwrót przy 4NS obrót. Polacy skończyli 5NS. Najwyżej sklasyfikowane zespoły wybrały inną kolejność: mężczyzna, kobieta, kobieta, mężczyzna.

Spośród 11 000 olimpijczyków rywalizujących w Tokio, zawodniczki stanowią 48,6%, co stanowi najwyższy odsetek w historii igrzysk

Olivier Valais, który kieruje trzema kolorowymi sztafetami, ma niewielkie pojęcie o tym, która grupa zostanie wykorzystana w sobotę 31 lipca podczas pierwszej w historii sztafety mieszanej. „Nie sądzę, że zobaczymy inną strategięoczekuje od osoby, która będzie zwykłym widzem, ponieważ reprezentacja Francji nie jest zakwalifikowana. Najlepsi biegacze mają około 45 sekund, a dziewczyny około 51 sekund. W bezpośredniej konfrontacji z mężczyznami staną się „luksusowym królikiem”. “

W judo, które zakończy tydzień olimpijski tego samego dnia mieszaną imprezą drużynową, zawodniczki nie zmierzą się z zawodniczkami. W tym sporcie walki, który został już sklasyfikowany pod względem wagi, nowy indywidualny brązowy medalista Tak więc Luka Mkhedze (-60 kg) nie poradzi sobie z mężczyzną w kategorii +100 kg bardziej niż kobieta o wadze – 63 kg.

Przed kryzysem spowodowanym Covid-19 Clarice Ajpignano czasami trenowała z mężczyznami. Ale przede wszystkim czekałaby, aby sprowadzić Japonię na jej ziemię, zbiorowe wydarzenie kobiet: „Jestem pewien, że gdybyśmy stworzyli drużynę dziewcząt, wygralibyśmy. Po raz pierwszy chłopcy nie byli naszą mocną stroną. [sourire]. Wiemy jednak, że jeśli jesteśmy zjednoczeni, jak w światach 2019, mogą również przynosić punkty zespołowi. “

ciekawy wskaźnik

Dla antropologa Philippe’a Lyotarda, nauczyciela i badacza na Uniwersytecie Claude Bernard Lyon, te nowe testy mieszane dają tylko nową klasyfikację: „Jeżeli jedynym celem jest wyłonienie zwycięzcy, to naprawdę nie możemy ominąć tej kombinacji, która zapewnia akceptowalną równowagę sił., przepraszam. Żadna kobieta nie może walczyć z Teddym Reinerem. Jesteśmy koniecznie ograniczeni do grup, które nie pozwalają na wspólną zabawę, ale po kolei. ” Walki akademickie o inne mieszanki: „Możemy sobie wyobrazić na przykład drużyny, w których wiek lub poziomy są mieszane, sporty manualne i ważne”. Nawet narodowości, jak to już ma miejsce w Mistrzostwach Świata w Tenisie Stołowym.

READ  Galtier potwierdza OL, OGC Nice i Napoli, ale ...

Zmiany te zrewolucjonizowałyby sport wyczynowy takim, jakim jest, a być może same w sobie samo istnienie najlepszych sportowców. Poza tymi rozważaniami, według krytyków, różnorodność czasami ma dobre plecy. Podobnie jak w przypadku odwołania 50-kilometrowego marszu, imprezy tylko dla mężczyzn, która zniknie z programu olimpijskiego po Igrzyskach w Tokio.

„MKOl użył argumentu o różnorodności, Doceniasz Johana Deniz. Myślę, że nie chce już tak długiego testu, który prawdopodobnie jest mniej zgodny z obecną nowoczesnością.. 50km ma zostać zastąpione w Paryżu 2024 imprezą mieszaną, której jeszcze nie znamy. ” Rekordzista świata żałuje, że nie otworzyliśmy tego wydarzenia Queen dla kobiet: “Jestem za różnorodnością. To nie był właściwy argument, bo dziewczyny ćwiczą 50 km od 2015 roku. Część z nich poświęciła ten dystans.”

Parzystość jest czasami czymś więcej niż sztuczną odmianą, jest bardzo interesującym wskaźnikiem postępu feminizacji. Spośród 11 000 olimpijczyków rywalizujących w Tokio, zawodniczki stanowią 48,6%, co stanowi najwyższy odsetek w historii igrzysk. Deklarowanym celem w Paryżu jest osiągnięcie po raz pierwszy pełnej równości.