„Wsadzę kawałek mortadeli głęboko w dupę twojego rzeźnika.” Tak mówi Cyril Hanouna w krótkim SMS-ie wysłanym do gospodarza Arthura, jego byłego nauczyciela, który stał się zaciekłym wrogiem. To precyzyjne przesłanie leży u sedna problemu magazynu „Complément d’investigation” poświęconego gwiazdorskiemu nadawcy na kanale C8, nadawanego przez France 2 w czwartek wieczorem o 23:00. Le Parisien był w stanie pokazać w środę to 66-minutowe śledztwo, z wyjątkiem zamykający program ekskluzywny wywiad z raperem Bubbą W mediach społecznościowych nie może zabraknąć piosenkarza Raper, który nigdy się nie boi, ma okazję skomentować kontrowersje prowadzącego.
Biedni ludzie za kulisami
W ciągu roku śledztwa dziennikarka Virginie Villar, która napisała tę historię, skontaktowała się z 250 osobami. Rozmawiałem z 32 pracownikami Touche pas à mon poste. Nine odmówiło mu powiedzenia o przygotowaniu programu C8. Osiem osób powiedziało mu, że uważa Cyrila Hanounę za „fascynującego”. Pozostałych 15 wyjaśniło, że pracowali w „atmosferze terroru”. Jedną z mocnych stron tej części Dalszego badania jest szczegółowy opis tego, jak wygląda życie codzienne. Szczególną zasługą jest długie zeznanie anonimowego pracownika, którego słowa czyta surogatka. Oznacza to, że ulubieni publicyści są zawsze umieszczani na prawym biurku.
W tym rzędzie, najbliżej Cyrila Hanouny, siedzi drugi pilot serialu. U jego boku stoi Valerie Benaim, jedna z niewielu upoważnionych do składania zeznań na temat wszystkich dobrych rzeczy, jakie myśli o swoim szefie. „Valerie nie jest zainteresowana, ale śmieje się naprawdę mocno i dla Cyrila Hanouny ważne jest, abyśmy mocno śmiali się z jej żartów” – odszyfrował ten pracownik. Na dole znajduje się „botish”. Stanowisko to przez krótki czas zajmowała Jessie Clare, która potwierdza, że przez trzy miesiące czuła się, jakby była „kawałkiem mięsa”.
Co jeszcze ciekawsze, zamaskowany dziennikarz opowiada France 2, jak każdy felietonista powinien mówić na antenie to, co chce usłyszeć Cyril Hanouna, i przytacza konkretne przykłady. Wściekły, że nie ma wsparcia ze strony swojego zespołu po brutalnym starciu z członkiem parlamentu Nupes, Louisem Boyardem, gospodarz następnego dnia żąda na antenie, aby wszyscy jeden po drugim oskarżyli młodego urzędnika wybranego przez LFI. Benjamin Castaldi, Jean-Marie Bigard i Daniel Moreau robią to bez pytania. Mechanizmy sekwencjonowania są szczególnie wymowne.
Zrównoważ swoje źródła
To kolejna sekwencja, która spowodowała wypływ dużej ilości atramentu. Na początku kwietnia, w miarę narastania napięcia w demonstracjach przeciwko reformie emerytalnej, na plan filmu „Touch pas à mon poste” weszły trzy zamaskowane osoby, w czarnych kapturach na głowach. Wszyscy są przedstawiani jako członkowie Brav-M. Tego samego wieczoru Komenda Główna Policji w Paryżu wyraziła wątpliwości co do przynależności tych funkcjonariuszy do tej brygady zmechanizowanej.
Ze śledztwa France 2 wynika, że produkcja nie tylko zdawała sobie sprawę z tego, że nie jest członkiem Brav-M. Ale w dodatku produkcja nie wahała się przekazywać tożsamości, adresów i kopii kart policyjnych swoich świadków Generalnemu Inspektoratowi Policji Krajowej, zapewniając im jednak anonimowość. Jednemu z nich grozi trwałe zwolnienie z pracy przed komisją dyscyplinarną. Firq Hanouna uważa się za dziennikarkę, ale nie szanuje poufności źródeł.
Ukryj przede mną ten jacht
Mając majątek szacowany na 85 milionów euro, Cyril Hanouna kolekcjonuje odzież luksusowych marek. Jeśli kocha modę, gwiazda kocha też jachty. „Dalsze śledztwo” ujawnia, że prezenter i producent programu jest właścicielem łodzi Lamborghini o wartości 3 milionów euro w Cannes, gdzie jest właścicielem luksusowej willi. Trzeci w ciągu sześciu lat.
Jest zarejestrowany w Wielkiej Brytanii i nosi nazwę „Bianchino” na cześć jego dwójki dzieci, Bianki i Lino. Przesłuchiwany przed kamerą były kapitan jachtu w Hanounie wskazuje, że podczas rejsów morskich nie chce wychodzić z kabiny i pływać, bojąc się, że Francuzi go sfotografują. Powód: ten statek może zaszkodzić jego wizerunkowi jako sławnego artysty.
Presja i zastraszanie
Wśród tych, którzy nie bali się składać zeznań, gorącym orędownikiem okazał się Arnaud Lagardère. „Na jego miejscu zachowałbym się tak samo” – biznesmen broni sekwencji Louisa Boyarda. Julian Casar, były awanturnik Canal+, opisuje, jak jego kierownictwo zachęcało go do wycofania skargi dotyczącej „złośliwych rozmów telefonicznych” wykonanych przeciwko człowiekowi, którego nazywał „Tonym Montaną biedaka”.
Michael Zazon również był zastraszany. Po odejściu z Virgin Radio ten były asystent Enory Malagri zamieścił na Facebooku wiadomość, w której potępił homofobiczne wypowiedzi rzekomo wygłoszone przez Cyrila Hanouneha. Zazon wspomina, jak policja odkryła, że osobą, która wykonała do niego około trzydziestu nieuczciwych telefonów, była nie kto inny jak Esther Hanouneh, matka gwiazdy C8.
Nie jest to „wizerunek przestępczy”
Bezkompromisowy w kwestii reżimu Hanouny magazyn Docs ma rację. Ci, którzy myśleli, że po tym programie zobaczą upadek Cyrila Hanouny, mogą się rozczarować. Dziennikarka Virginie Villar zaprzecza, że chciała narysować obraz ją potępiający. „Istnieje wiele fantazji na temat Cyryla Hanouny. Słyszałem tyle rzeczy, tyle nieprawdopodobnych historii. Dochodzenie zajęło dużo czasu, ponieważ wszystko sprawdziliśmy. Wszystko, co tam umieściliśmy, to informacje potwierdzone i sprawdzone” – potwierdza reporter, ubolewając, że nie udało mu się nawiązać kontaktów między Hanouneh a politykami.
Żałuje też, że udało jej się sfilmować gospodarza tylko przez kilka minut, gdy ten jechał na wywiad do France Info. Osoba zainteresowana będzie kontaktować się bezpośrednio w „Touche pas à mon post” w piątkowy wieczór, po zapoznaniu się z tematem, na specjalnej stronie. Żaden z jego felietonistów nie będzie mógł wypowiadać się nigdzie indziej niż na planie śledztwa France 2. Jeśli „dalsza część śledztwa” jest prawdziwa, z pewnością powiedzą o niej złe rzeczy.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”