Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Córka Charliego Chaplina zmarła w Paryżu w wieku 74 lat

Córka Charliego Chaplina zmarła w Paryżu w wieku 74 lat

Aktorka Josephine Chaplin zmarła 13 lipca w Paryżu w wieku 74 lat. Była córką legendarnego aktora Charliego Chaplina i jego czwartej żony, Uny O’Neill.

Córka Charliego Chaplina, Josephine Jardine Chaplin, jedno z 11 dzieci gwiazdy kina niemego, zmarła w Paryżu w wieku 74 lat.

Aktorka – której matką była brytyjsko-amerykańska aktorka Oona O’Neill, czwarta i ostatnia żona Sir Charliego Chaplina – zmarła spokojnie z przyjaciółmi i rodziną w stolicy Francji 13 lipca.

Przyczyny śmierci nie ujawniono, a pogrzeb odbył się prywatnie, „w zaciszu rodziny”.

Urodzona w Santa Monica w Kalifornii w 1949 roku Josephine Chaplin była trzecim z ośmiorga dzieci Charliego Chaplina ze swoją ostatnią żoną Uną, córką dramatopisarza Eugene’a O’Neilla. Rodzina emigruje do Szwajcarii, po wydaleniu „Charlotte” ze Stanów Zjednoczonych, gdzie uważa się, że jest zbyt blisko związany z partią komunistyczną.

W wieku siedmiu lat Josephine po raz pierwszy wystąpiła publicznie w szkolnym przedstawieniu w Montreux w Szwajcarii. Wydarzenie to zostało opisane w artykule magazynu Life z 1956 roku zatytułowanym „Chaplin’s Dancing Daughter”. Tam została opisana jako „wesoła dziewczyna”, która wykazała się „wdziękiem i pewnością siebie” w swojej roli.

Jako dorosła Josephine Chaplin zadebiutowała w 1968 roku w filmie „François et Françoise” szwajcarskiego reżysera Raymonda Voillamuza. Wystąpiła już w dwóch filmach swojego ojca, „The Limelight” w 1952 i „Hrabina z Hongkongu” w 1967. W 1972 zagrała także May w „Opowieściach kanterberyjskich” Piera Paolo Pasoliniego.

Josephine Chaplin zagrała także w kilku francuskich filmach, w tym w „Czerwonych nocach” i „W cieniu lata”. W „The Smell of Fauves” spotykamy ją obok Vitórii de Sica i Maurice’a Ronella. Wystąpiła także u boku Klausa Kinskiego w niemieckojęzycznym filmie o Kubie Rozpruwaczu oraz z Liv Ullmann i Kieferem Sutherlandem w „Wiosnie w śniegu” Daniela Petrie. W miniserialu z 1988 roku ze Stacy Keach zagrała Hadley Richardson, pierwszą żonę Ernesta Hemingwaya.

W latach 80. wystąpiła w kilku przedstawieniach w filmie Philipa Bovarda Big Heads.

READ  W Orleanie CO'Met by Populous

Mocno zaangażowana w rodzinne dziedzictwo, objęła stanowisko szefowej francuskiego biura Fundacji Chaplina w Paryżu, gdzie mieszkała przez kilka lat.

Prywatnie Josephine Chaplin wyszła za mąż za Greka Nicholasa Cestofarisa, z którym miała syna Karola. Następnie została żoną aktora Maurice’a Rooneya, z którym miała syna Juliana, urodzonego w 1980 roku. W 1989 roku ponownie wyszła za mąż za Jean-Claude’a Gardina i urodziła trzeciego syna, Arthura.

Przeżyła jej bracia Michael, Eugene i Christopher oraz siostry Geraldine, Victoria, Jane i Annette, a także jej synowie.

Jego ojciec, Charlie Chaplin, zmarł w 1977 roku. Jego matka, Una, zmarła w 1991 roku.

Melisa Tella