Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co wynika z listów pisanych przez rosyjskiego dysydenta w czasie jego pobytu w więzieniu

Co wynika z listów pisanych przez rosyjskiego dysydenta w czasie jego pobytu w więzieniu

W więzieniu, w którym zmarł, rywal Władimira Putina, który ma zostać pochowany w piątek w Moskwie podczas ściśle obserwowanej ceremonii, w dalszym ciągu pisał, dokumentując swoje warunki życia i uwieczniając swoją walkę.

opublikowany

aktualizować


Czas czytania: 2 minuty

Zdjęcie Aleksieja Nawalnego w więzieniu, gdzie napisał wiele listów, wykonane 26 września 2023 r. (MAXIM SHIPENKOV / EPA)

Przez wszystkie lata przetrzymywania Aleksiej Nawalny, którego pogrzeb odbędzie się w piątek 1 marca w Moskwie, nie przestawał pisać. Rosyjski dysydent zmarł w arktycznym więzieniu 16 lutego, trzy lata po odbyciu kary, po powrocie z Niemiec, gdzie był leczony z powodu zatrucia. Przez cały ten czas przetrzymywany w izolatce w różnych aresztach opozycjonista Władimira Putina pisał, walcząc w ten sposób z zapomnieniem, na jakie zamierzał go skazać Kreml. Opisuje na przykład rzeczywistość „Nowoczesne obozy pracy”.

Aleksiej Nawalny powiedział w więzieniu:Zbieranie„Przebywa w izolatce, podobnie jak inni, aby zbierać znaczki. Jeśli chodzi o sytuację więzień w kraju, „Nic bardzo oryginalnego” Głód, zimno, przemoc, prowokacje… wszystko to, co opisali wcześniej sowieccy dysydenci – pisze. Ale dla niego władze wymyśliły coś nowego.

„Jakieś miesiąc temu umieściliśmy wariata w celi naprzeciwko. Wył, warczał, rzucał się i szczekał. Mówił sam trzema różnymi głosami. Nie mogę się z tym pogodzić. Przy każdym badaniu zaczynam z następującą treścią: Każe nam zabrać tego dziwaka.” „

Aleksiej Nawalny

W wiadomości

Strażnicy sprawili, że przeżył piekło

W radiu przez cały dzień nadawana jest rosyjska propaganda. Człowiek bez żadnej czystości, służący, „Broń bakteryjna”Aleksiej Nawalny pisze, że umieszczono go w celi. Administracja więzienna zamienia codzienne życie opozycji w piekło: „Tutaj codziennie, gdy tylko zostanie wydany rozkaz wstania o piątej rano, rozbrzmiewa hymn Rosji. Zaraz po tej piosence następuje: «Jestem Rosjaninem». Wyobraźcie sobie obrazek.”„, on kontynuował.

READ  Na żywo - wojna na Ukrainie: w centrum Bachmutu toczą się "ciężkie walki".

W swoich koszarach dyscyplinarnych w reżimowej kolonii Aleksiej Nawalny, skazany na 19 lat więzienia i od lat „prany” przez kremlowską propagandę, ćwiczy abstynencję. jestem z RosjiKto jest zmuszony słuchać tego jako utworu edukacyjnego. Pomimo tych wszystkich wyzwań Aleksiej Nawalny stara się nie utracić godności.relaks”, Jak pisze. Będzie „Początek porażki” Według niego.

Bez względu na to, co się stanie, wie, dlaczego jest w więzieniu. „Od trzech lat odpowiadam na to samo pytanie: «Ale dlaczego wróciłeś?» Nie ma żadnych tajemnic i planów, Nawalny potwierdza Mam swój kraj i swoje przekonania. Jeśli Twoje przekonania są wartościowe, musisz być przygotowany na ich obronę i, jeśli to konieczne, przyjąć ofiary. „Ludzie sprawujący władzę muszą się zmienić”.Aleksiej Nawalny napisał na kilka dni przed śmiercią: „Korupcja niszczy państwo. Państwo putinowskie nie jest trwałe”..