Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co wiemy o samochodach, którymi astronauci Artemis będą jeździć na Księżycu?

Co wiemy o samochodach, którymi astronauci Artemis będą jeździć na Księżycu?

  • NASA właśnie ogłosiła przetarg na pojazd księżycowy (LTV)
  • Firmy mają czas do 10 lipca na odpowiedź.
  • LTV będzie używany przed misjami Artemidy do zbierania zasobów

NASA planuje powrót na Księżyc pod koniec 2025 roku. Programem Artemis amerykańska agencja kosmiczna rewiduje swoje ambicje wyżej i nie chce tylko „skoczyć” jak w latach 70. Tym razem obecność człowieka na naszym satelicie musi być podtrzymywana przez infrastrukturę.

Aby życie na tym kawałku skały było możliwe, astronauci na miejscu będą potrzebować szybkiego, niezawodnego transportu. Od kilku lat NASA opracowuje małe samochody zdolne do poruszania się po księżycowym pyle.

Wyrok 10 lipca

Podczas misji Apollo 17 w 1972 r. astronauci NASA wybrali się na przejażdżkę wózkiem golfowym, aby uprościć sobie podróż. W 2025 roku powinni mieć prawo do posiadania produktu zaprojektowanego specjalnie na księżyc, a przez to bardziej wydajnego.

Następny pojazd księżycowy (LTV) jest wciąż na wczesnym etapie projektowania. NASA właśnie przedłożyła kontrakt prywatnym firmom z sektora, które będą miały czas do 10 lipca na złożenie propozycji. SpaceX, kierowany przez Elona Muska, jest obecny, aby przedstawić NASA prezentację dotyczącą tego nowego obiektu.

Wygrał już kontrakt na HLS, moduł, który będzie odpowiedzialny za poruszanie się tam iz powrotem między powierzchnią a orbitą, dzięki czemu może również wyprodukować pojazd księżycowy. SpaceX wykorzysta wiedzę swojej siostrzanej firmy, Tesli, do szybkiego opracowania nowego pojazdu.

LTV: NASA ma swoje warunki

Ze swojej strony NASA twierdzi, że przyszłe możliwości LTV. Ten ostatni, między innymi, musi działać samodzielnie. Firma opracowująca go powinna również rozważyć wyprodukowanie pojazdu modułowego, do którego można łatwo dodać instrumenty naukowe lub ramię robota w zależności od zadań.

READ  Canopée, żaglowiec towarowy ArianeGroup ochrzczony w Bordeaux

Amerykańska agencja kosmiczna chciałaby też móc zdalnie korzystać z LTV, takich jak łaziki takie jak Perseverance na Marsie. Pojazd będzie więc dobrym sposobem na wydobywanie zasobów w oczekiwaniu na przybycie astronautów na misje Artemis 5 i Artemis 6 zaplanowane na 2029 rok.

Sercem tych badań jest lód wodny w glebie księżycowej. LTV powinno być w stanie wydobyć jak najwięcej. „Miasto” na Księżycu można zbudować tylko przy użyciu lokalnych zasobów i być samowystarczalnym dla astronautów, którzy już się tam znajdą.

Zatem użycie lodu wodnego powinno umożliwić astronautom nawodnienie, ale także produkcję tlenu poprzez elektrolizę, a nawet podlewanie innych roślin i warzyw, aby wyżywić astronautów na Księżycu.