Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co wiemy o ogromnej sieci zaginionych miast odkrytych w Ekwadorze

Co wiemy o ogromnej sieci zaginionych miast odkrytych w Ekwadorze

Michaela Dantasa/AFP Jak wynika z badania opublikowanego w piątek 12 stycznia w prestiżowym czasopiśmie Science, naukowcy odkryli rozległą sieć gęsto zaludnionych miast liczących 2500 lat. (Ilustracja brazylijskiej Amazonii)

Michaela Dantasa/AFP

Jak wynika z badania opublikowanego w piątek 12 stycznia w prestiżowym czasopiśmie Science, naukowcy odkryli rozległą sieć gęsto zaludnionych miast liczących 2500 lat. (Ilustracja brazylijskiej Amazonii)

Środowisko – Największy na świecie las tropikalny jest daleki od nietkniętej przez cywilizację. Jak wynika z badania opublikowanego w piątek 12 stycznia w prestiżowym czasopiśmie, w sercu lasów deszczowych Amazonii naukowcy odkryli rozległą sieć gęsto zaludnionych miast sprzed 2500 lat, w których żyła nieznana dotąd społeczność rolnicza. nauka.

Obszar rozciągający się na obszarze ponad 1000 kilometrów kwadratowych w dolinie Obano w Ekwadorze u podnóża pasma górskiego Andów obejmuje około dwudziestu miast połączonych ze sobą drogami.

• 25 lat śladami „Obano”

Urbanistyka na skalę niespotykaną w tak starożytnym okresie w Amazonii. „To nie tylko wioska, to cały krajobraz udomowiony przez człowieka”.– wyjaśnia AFP Stephen Rostin, dyrektor ds. badań w Narodowym Centrum Badań Naukowych i pierwszy autor badania.

Minęło 25 lat, odkąd francuski archeolog odkrył pierwsze ślady tej tak zwanej cywilizacji „Obano” W wyniku wykopalisk na ziemi zidentyfikowano kilkaset kopców ziemnych.

W 2015 roku firma na zlecenie Biura Dziedzictwa Ekwadoru przeleciała nad tym obszarem samolotem lidarowym („Detekcja i obrazowanie laserowe”), znajdujące się na pokładzie małe teledetekcyjne urządzenie laserowe, pozwala na przejście przez liście drzew w gęstym lesie. „Usuwając roślinność, można przywrócić prawdziwy wygląd gleby na tych setkach kilometrów kwadratowych, co w rzeczywistości nie było możliwe”.”, precyzuje Stephen Rustin.

Zdjęcia ukazują ponad 6000 kopców, czyli prostokątnych ziemnych platform, które służyły jako fundamenty domów i chroniły je przed wilgotną ziemią. „ Nie spodziewałem się czegoś tak niesamowitego. Dla archeologa to prawdziwe naukowe El Dorado.„ – mówi badacz.

READ  Medytacja na święto Świętej Rodziny: „Bóg jest wierny swojej obietnicy”

• Prostokątne ulice „jak w Nowym Jorku”

Pierwsze platformy miały powstać między 500 r. p.n.e. a 300-600 lat później, obejmując tym samym okres Cesarstwa Rzymskiego. Inne przedhiszpańskie wioski odkryto w Amazonii, ale niedawno, między 500 a 1500 rokiem naszej ery. I nie jest szeroki.

Co więcej, odkryte miasta przecinają duże ulice wykopane w linii prostej i pod kątem prostym. „Jak w Nowym Jorku”– komentuje archeolog. Zdaniem eksperta łączyli wioski w celach handlowych, ale także ceremonialnych.

Niektóre miasta mają dużą centralną aleję, podobną do alei na stanowisku archeologicznym Teotihuacan w Meksyku, która łączy mieszkańców wiosek. Bo takie były „Bardzo zaludniony”l „kilka tysięcy mieszkańców” – Prowadzone jest badanie statystyczne w celu uzyskania bardziej szczegółowych szacunków.

Beduińskie społeczeństwo „klasowe”.

Kopce o wysokości od 8 do 10 metrów są także świadkami budowy nie domów, ale przestrzeni wspólnych na potrzeby rytuałów lub festiwali.

Niewielkie pola świadczą także o tym, że zamieszkiwała je społeczność rolnicza „Wykorzystaj najmniejszą pustą przestrzeń, aby osiągnąć rezultaty”., analizuje naukowiec pracujący w Laboratorium Archeologii Ameryk. Przeszukując domy, odkrył już wiele pozostałości gospodarstwa domowego: nasiona, kamienie szlifierskie, narzędzia i ceramiczne słoiki do picia piwa kukurydzianego….

„Nie żyjemy w kontekście społeczeństwa koczowniczego, ale raczej w społeczeństwie klasowym, które być może ma władzę i inżynierów do śledzenia dróg”.podsumowuje Stephen Rustin.

Według niego to odkrycie wyjaśnia „W Amazonii żyli nie tylko starożytni rdzenni łowcy-zbieracze, ale także złożona populacja miejska”.podczas „Jakaś zachodnia arogancja ma tendencję do sprowadzania cywilizacji ludów leśnych do dzikości”.. „Nadszedł czas, aby ponownie rozważyć ten obraźliwy pogląd na Amazon”.on myśli.

Zobacz także na HuffPost :