Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ciężkie przypadki Covid-19 wpłyną na IQ pacjentów

Ciężkie przypadki Covid-19 wpłyną na IQ pacjentów

Opublikowano w piątek 06 maja 2022 o 10:55

Przy utracie IQ do 10 punktów skutki poznawcze ciężkich przypadków Covid-19 niepokoją badaczy.

Chociaż długoterminowe skutki Covid-19 są wciąż nieznane, badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Cambridge i Imperial College London, opublikowane w czasopiśmie naukowym eClinicalMedicine i cytowane przez Le Dauphiné, sugeruje, że poważne problemy poznawcze mogą wystąpić w ciężkich zapalenie w COVID-19.

Wpłynęłoby to bezpośrednio na zdolności intelektualne pacjentów i doprowadziłoby do obniżenia IQ.

W ramach tego badania przebadano 46 pacjentów w wieku od 28 do 83 lat, którzy zostali przyjęci na intensywną opiekę po zarażeniu Covid-19 między marcem a lipcem 2021 r. w szpitalu w Cambridge. Równolegle i porównując wyniki, naukowcy przeprowadzili podobne testy na 66 000 osób z ogółu społeczeństwa.

20 lat starzenia się mózgu

Wyniki są jednoznaczne: ludzie, którzy zostali poważnie dotknięci przez Covid-19, uzyskali wyniki niższe niż szacunki naukowców. Ta ostatnia odnotowała mniej dokładne wyniki w kontrtestach i dłuższe czasy odpowiedzi w porównaniu z grupą kontrolną.

IQ osób, które wyzdrowiały z przewlekłej choroby Covida, zostało w niektórych przypadkach zmniejszone o 10 punktów, co odpowiada 20-letniemu starzeniu się mózgu. Zauważalnym efektem mogą być trudności ze znalezieniem słowa, uzupełnieniem porównań słownych lub dłuższym czasem reakcji.

Chociaż łagodne przypadki Covid-19 mogą mieć również długotrwały wpływ na zdolności poznawcze, są one stosunkowo niewielkie w porównaniu z konsekwencjami tak zwanych ciężkich przypadków Covid-19. Według badania przeprowadzonego przez naukowców z Cambridge, od 33% do 76% pacjentów rozwijają objawy poznawcze do sześciu miesięcy po wyzdrowieniu. Naukowcy doszli do wniosku, że ci pacjenci powinni wymagać długoterminowej opieki, aby leczyć te deficyty poznawcze.

To nie pierwsze badanie, w którym przyjrzano się wpływowi koronawirusa na mózg. Jeśli hipotezy pojawiły się w tym kierunku od początku pandemii, badania – takie jak to opublikowane przez Nature w marcu 2022 r. – potwierdzają wpływ Covid-19 na ludzki mózg, zwłaszcza na jego wielkość. Inne badanie opublikowane w 2021 roku w Nature Neuroscience wykazało, że wirus może atakować komórki mózgowe.

READ  Dziewięć zgonów i 1160 nowych infekcji w ciągu tygodnia na wyspie Reunion