Chińska stacja kosmiczna po ukończeniu będzie miała wielkość zbliżoną do byłej sowieckiej stacji Mir.
opublikowany
Aktualizacja
czas czytania : 1 minuta.
Kosmos będzie miał teraz drugą załogową stację kosmiczną. Trzech astronautów wystartowało w czwartek 17 czerwca bezprecedensowym lotem do chińskiego odpowiednika Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rakieta Long March 2F opuściła wyrzutnię w Centrum Wyrzutni Kosmicznych Jiuquan na pustyni Gobi, zanim dziesięć minut później znalazła się na orbicie.
Sonda Shenzhou-12 została zadokowana do jedynej jednostki stacji, Tianhe, już w kosmosie, z „Sukces” Po ponad sześciu godzinach podróży. Dla Pekinu jest to pierwszy lot załogowy od prawie pięciu lat, z rekordowym czasem na celowniku: Trzej astronauci muszą pozostać na orbicie przez trzy miesiące.
W kontekście napięć z Zachodem powodzenie misji jest sprawą prestiżową dla Pekinu, który przygotowuje się do obchodów 1 lipca stulecia Komunistycznej Partii Chin. Telewizja przemysłowa nadała materiał, na którym uśmiechnięci astronauci podnoszą maski po wejściu na orbitę, podczas gdy ołówek unosił się w zerowej grawitacji.
Chińska stacja kosmiczna o nazwie Tiangong („Niebiański Pałac”), po ukończeniu, będzie zbliżona rozmiarami do dawnej sowieckiej stacji Mir (1986-2001). Będzie miała co najmniej dziesięć lat. Misja Shenzhou-12 to trzeci start z 11, które będą wymagane do budowy stacji w latach 2021-2022. W sumie planowane są cztery misje załogowe.
„Bacon ninja. Adwokat podróży. Pisarz. Nieuleczalny ekspert w dziedzinie popkultury. Zły maniak zombie. Ekspert od kawy przez całe życie. Specjalista od alkoholu.”
More Stories
Dlaczego zaangażowanie Korei Północnej budzi strach przed eskalacją w stosunkach z Koreą Południową
Stany Zjednoczone i Korea Południowa żądają od Pjongjangu wycofania swoich sił z Rosji
Rząd ogłasza trzydniową żałobę narodową, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 72 ofiar