Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Cel misji oczyszczania śmieci kosmicznych został trafiony śmieciami kosmicznymi

Cel misji oczyszczania śmieci kosmicznych został trafiony śmieciami kosmicznymi

Misja ClearSpace-1 powinna usunąć obiekt porzucony w atmosferze ziemskiej w 2026 roku. Ten sam obiekt właśnie natknął się na inne kosmiczne śmieci, co tylko podkreśla wyzwanie, jakim jest oczyszczenie kosmosu.

Atmosfera ziemska to śmietnik: jest pełen śmieci kosmicznych. Jest to wiele porzuconych obiektów, w szczególności pochodzących z transmisji satelitarnych. Problem stopniowo przekształca się w kwestię bezpieczeństwa, a zanieczyszczenie to zagraża nowym misjam, nie wspominając o niebezpieczeństwie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (lub przyszłych stacji).

W ramach tej inicjatywy Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zamierza oczyścić pobliską przestrzeń kosmiczną czysta przestrzeń. Taki jest zwłaszcza cel misji ClearSpace-1, która będzie pierwszą misją mającą na celu usunięcie porzuconego obiektu z atmosfery. Jego wdrożenie, którego wdrożenie zaplanowano na 2026 r., jest ukierunkowane na „adapter ładunku”, czyli część rakiety łączącą platformę startową z ładunkiem (jednym lub większą liczbą satelitów) i która umożliwia oddzielenie rakiety od reszty. Obiekt będący celem misji pochodzi z rakiety Vega wystrzelonej z Kourou (Gujana Francuska). Jest to rodzaj stożka o wadze 113 kilogramów i średnicy dwóch metrów.

Emulowana reprezentacja Clearspace. // Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna

Musimy pilnie ograniczyć powstawanie nowych śmieci kosmicznych.

A na początku sierpnia 2023 r. biuro Europejskiej Agencji Kosmicznej zajmuje się śmieciami kosmicznymi I zgłosiłem przez Stany Zjednoczone (Eskadrę Obrony Kosmicznej), że „ Odkryto nowe obiekty w pudełku tego adaptera.

« Obecnie dostępne informacje wskazują, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zdarzenia było zderzenie z dużą prędkością małego, pozostawionego bez nadzoru obiektu, w wyniku którego uwolniono nowe fragmenty o niskiej energii.Agencja stwierdziła, że ​​sytuacja nie stwarza dodatkowego ryzyka kolizji z innymi misjami.

Może to jednak potencjalnie skomplikować zadanie ClearSpace-1. Nie wspominając już o ironii losu, gdy podczas pierwszej misji doszło do takiej katastrofy. To tylko przypomnienie, dlaczego ograniczenie zanieczyszczenia przestrzeni kosmicznej stało się absolutną koniecznością. Potwierdza to zatem fragmentacja nowych szczątków Znaczenie misji ClearSpace-1 oszacowała Europejska Agencja Kosmiczna. « Najbardziej znaczącym zagrożeniem stwarzanym przez duże śmieci kosmiczne jest to, że rozpadają się one na chmury małych obiektów, z których każdy może spowodować znaczne uszkodzenia aktywnych satelitów. Aby zminimalizować liczbę zdarzeń fragmentacyjnych, musimy pilnie ograniczyć powstawanie nowych śmieci kosmicznych i zacząć skutecznie łagodzić wpływ istniejących obiektów. »

READ  Xiaomi zgadza się zrezygnować z nazwy Mi dla swoich smartfonów


Zapisz się bezpłatnie do AI, biuletynu AI, stworzonego przez AI i zweryfikowanego przez Numeramę!

Spójrz na świat z kosmosu