Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bombardowanie wznowiono po ewakuacji 100 cywilów z hut Azovstal w Mariupolu

Na terenie elektrowni jądrowej Zaporoże

W niedzielę zorganizowano wyjazd prasowy na teren największej na Ukrainie iw Europie elektrowni atomowej w Zaporożu, której zajęcie przez armię rosyjską zaalarmowało społeczność międzynarodową.

Siły moskiewskie na początku marca przejęły kontrolę nad tą fabryką znajdującą się w mieście Energodar (na ukraińsku Enerhodar) na południu Ukrainy, oddzielonym wodami Dniepru od stolicy regionu Zaporoże, znajdującej się pod kontrolą Ukrainy. Tamtejsze starcia wzbudziły w społeczności międzynarodowej obawy o katastrofę nuklearną podobną do tej, która miała miejsce w 1986 roku w Czarnobylu.

Agence France-Presse (AFP) była w stanie zobaczyć szkody: fasada dużego budynku biurowego, który służył jako centrum szkoleniowe dla pracowników fabryki, została zniszczona przez pożar, a wiele okien zostało wybitych. Nie było jednak śladu ostrzału ani bombardowania sześciu sześcianów zwieńczonych czerwoną kopułą, w których znajdowały się reaktory, których budowę rozpoczęto w latach 80. XX wieku.

Przed rozpoczęciem rosyjskiego ataku na Ukrainę elektrownia ta miała moc 5700 megawatów, co wystarcza na pokrycie ponad 20% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną.

W zeszłym tygodniu orzeczenie wydała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej „Dotyczący” Sytuacja w Elektrowni Zaporoskiej, do której eksperci nie mieli dostępu od czasu przejęcia jej przez Moskwę. Elektrownia „Praca normalnie, zgodnie z normami jądrowymi, radiologicznymi i środowiskowymi”Zapewnił jednak generała dywizji Walerija Wasiliewa, specjalistę od zagadnień nuklearnych i chemicznych, który został wysłany przez Moskwę w celu zabezpieczenia miejsca.

Demonstrując swoją szkodę, żaden z nielicznych żołnierzy stojących za stosami worków z piaskiem nie miał na sobie kombinezonów, masek ani żadnego innego sprzętu chroniącego przed promieniowaniem. „Tu wszystko jest w porządku!”Kpił z nowego, promoskiewskiego burmistrza Energodaru Andrieja Szewczika, który zajął to stanowisko w ślad za Rosjanami. Jesteśmy gotowi sprzedawać energię elektryczną do Europy. Każdy kupujący jest mile widziany. To takie tanie! »Dodaje, zanim odjedzie lśniącym SUV-em pokrytym rosyjskimi flagami.

READ  Rosjanie obiecują „silną i bolesną” reakcję na sankcje USA

Jednak praca zakładu jest bardzo niejednoznaczna, ale nadal jest zasilana przez ukraińskie ekipy. Podczas gdy ten rodzaj wojennej wizyty prasowej na miejscu zapewnia fizyczny obraz sytuacji, nie zawsze daje możliwość wnikliwego dochodzenia. W rezultacie AFP nie było w stanie przeprowadzić wywiadu z żadnym z pracowników zakładu, aby ocenić stopień koordynacji między nimi a nowymi pionierami w budynku.

Daleki widok przedstawiający elektrownię jądrową Zaporoże, 27 kwietnia 2022 r.