Chirurg z Montrealu, pod bezpośrednim kierunkiem lekarza w Polsce, zainstalował pierwszy pierścień aortalny w sercu pacjenta z Quebecu: operacja, która otwiera drzwi do nowej możliwości leczenia wad serca.
„To zwycięstwo. To dodatkowe narzędzie w naszym zestawie narzędzi, które pomaga kardiochirurgom lepiej leczyć naszych pacjentów” – mówi dr.D Jessica Forcillo jest kardiochirurgiem i badaczem w Szpitalu Uniwersyteckim w Montrealu (CHUM).
Operacja, która trwała około godziny, odbyła się w ubiegły piątek, 9 sierpnia.
Jego pacjent, Eric Richard, urodził się z wrodzoną wadą serca. Ma dwupłatkową zastawkę aortalną, co oznacza, że zamiast otwierać się na trzy części, jej zastawka miała tylko dwa płatki zwane guzkami, które kontrolują przepływ krwi.
Spowodowało to szybsze niż zwykle uszkodzenie zastawki, podczas gdy krew, która normalnie powinna płynąć do aorty, cofała się do komory.
Z powodu tak dużego przeciążenia zaczął się rozszerzać, powodując uszkodzenie serca.
Około 2% populacji rodzi się z tą anomalią.
Po wykazaniu pierwszego objawu w październiku 2023 r. jej specjalistyczna pielęgniarka odkryła szmer w sercu.
49-letni pan. „Nigdy wcześniej tego nie wykryto” – mówi Richard.
„To sztuka”
DD Dlatego Forcillo oferuje mu różne metody „wyższego standardu”, w tym instalację mechanicznej zastawki aortalnej, chociaż wymaga to leczenia przeciwzakrzepowego przez całe życie.
Druga opcja, zwana procedurą Rossa, polega na zastąpieniu wadliwej zastawki zastawką płucną.
Ostatecznie zaproponowano pacjentce trzecią opcję: pierścień aortalny, stosowany w USA i Europie przez około dziesięć lat. Narzędzie instalowane pod zaworem i blaszkami ułatwia regulację zaworu.
„To jest sztuka. Interesujące w tej nietypowej procedurze jest to, że odtwarza ona powierzchnię współistnienia zastawki aortalnej. „Pacjent może trzymać własną zastawkę, a chirurg wykonuje naprawy wokół pierścienia, dzięki czemu zastawka znów staje się skuteczna” – mówi Di.D Forcillo.
Montaż pierścionka u pana Richarda to już druga taka operacja w Kanadzie, przeprowadzona dwa miesiące temu w Albercie.
Pomoc „Na żywo”
DD Forcillo nigdy nie używał pierścienia.
Tak więc chirurg został przeszkolony przed D-Day, a na sali operacyjnej zainstalowano kamerę, którą prowadził polski lekarz.
„Kamera pozwoliła nam zobaczyć go na żywo i wyrazić swoją opinię. To uspokaja pacjenta i chirurgów, którzy wykonują tego typu zabieg po raz pierwszy” – wyjaśnia ten ostatni.
DD Forcillo musi przeprowadzić tę operację jeszcze dwukrotnie z nowym pierścieniem, pod nadzorem producenta instrumentu, zanim będzie mógł to zrobić samodzielnie.
„Możemy pokazać proces innym chirurgom. Na tym polega bogactwo. Jest to interesujące z punktu widzenia edukacji i innowacji w CHUM. Chcemy dzielić się nim na arenie międzynarodowej” – dodaje.
Pacjent stwierdził, że jest „bardzo szczęśliwy”, że może skorzystać z pierścienia. Teraz możemy obserwować ewolucję tej nowej technologii.
„Zobaczymy w przyszłości, czy będzie wymagała ponownej interwencji. Trzymamy kciuki, aby naprawa trwała jak najdłużej. Jeśli pierścień pomoże go ustabilizować i zapobiec przyszłemu powiększeniu, Richard będzie absolutnym zwycięzcą” – mówi.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Jeremy Sochan wystąpi z reprezentacją Polski w EuroBasket 2025
Polska zwiększy wydatki na obronność w 2025 r. – Euractiv FR
Hersin-Coupigny: Opowiadając swoją historię poprzez świadectwa polskich mieszkańców