Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bezpośredni.  Wojna na Ukrainie: Kijów twierdzi, że w ciągu nocy zestrzelił 29 rosyjskich dronów

bezpośredni. Wojna na Ukrainie: Kijów twierdzi, że w ciągu nocy zestrzelił 29 rosyjskich dronów

Charków zbuduje podziemną szkołę

Miasto Charków we wschodniej Ukrainie zamierza zbudować w kraju całkowicie podziemną szkołę, która miałaby chronić uczniów przed powtarzającymi się rosyjskimi atakami bombowymi i rakietowymi. „To schronisko umożliwi tysiącom charkowskich dzieci bezpieczne kontynuowanie edukacji twarzą w twarz, nawet w obliczu zagrożenia rakietowego” – napisał burmistrz miasta Ihor Terekhow. Wiele szkół w regionach frontowych zostało zmuszonych do nauczania online, a Charków przed rozpoczęciem roku szkolnego zorganizował około 60 odrębnych zajęć na stacjach metra, tworząc w nich przestrzeń do nauki dla ponad 1000 dzieci.

Spór między Zełenskim a Elonem Muskiem płonie

Wczoraj Elon Musk zaatakował Wołodymyra Zełenskiego na jego portalu społecznościowym X (dawniej Twitter). Wyśmiewał prezydenta Ukrainy w związku z prośbą o pomoc finansową. Trump opublikował zdjęcie Zełenskiego, na którym mówi: „Kiedy mija pięć minut bez prośby o miliard dolarów wsparcia”. Odpowiedź Ukrainy za pośrednictwem parlamentu nie trwała długo. W oficjalnej relacji ukraińskiego parlamentu pojawiło się to samo zdjęcie, ale z głową miliardera: „Kiedy minęło pięć minut, a rosyjska propaganda jeszcze nie została wyemitowana”. W zeszłym tygodniu dyrektor generalny Tesli zasugerował, że Stanom Zjednoczonym lepiej byłoby przeznaczyć te pieniądze same, niż przekazywać je Ukrainie. Skrytykował także wyniki ukraińskiego kontrataku. „Jest zbyt wiele zgonów, a zbyt mało wyników” – napisał. We Francji filozof mediów Bernard-Henri Levy ostro skrytykował Elona Muska.

Rosja omyłkowo opublikowała adresy tajnych służb w kilku miastach

Władze rosyjskie omyłkowo ujawniły adresy budynków kraju, tajnych instytucji wojskowych i domów szpiegowskich w kilku miastach, w tym w Moskwie i Sankt Petersburgu, w 434-stronicowym dokumencie zatytułowanym „Zbiór Specjalny” opublikowanym na stronie internetowej moskiewskiego ratusza. Według „Newsweeka” ten rzekomo poufny dokument nie jest już dostępny.

Główne walki na południu Ukrainy

Według najnowszego raportu ukraińskiego Sztabu Generalnego w ciągu ostatniej doby na froncie na południu kraju odbyło się 35 bitew. W sumie siły rosyjskie przeprowadziły osiem ataków rakietowych, 47 nalotów i 27 razy oddały ogień w stronę ukraińskich żołnierzy i ludności cywilnej.

Ponadto Rosja zaatakowała Ukrainę siedmioma dronami Shahed-136/131 z południowego wschodu. Według ukraińskiego wojska siły obrony powietrznej zniszczyły w ciągu nocy w całym kraju łącznie 29 samolotów. „Rosyjskie ataki doprowadziły do ​​śmierci i obrażeń cywilów. Sztab Generalny powiedział, że prywatne budynki mieszkalne i inna infrastruktura cywilna zostały zniszczone lub uszkodzone. Ze swojej strony Ukraińskie Siły Powietrzne przeprowadziły 11 nalotów na siły rosyjskie i sprzęt wojskowy oraz jeden nalot na przeciwlotniczy system rakietowy.

READ  Francois Fillon zaproponował radzie dyrektorów rosyjskiej państwowej grupy naftowej

Rosja oskarża Ukrainę o zbombardowanie wioski amunicją kasetową

Według gubernatora obwodu briańskiego Ukraina mogła zbombardować rosyjską wioskę amunicją kasetową. Amunicja kasetowa została wystrzelona w stronę rosyjskiej wioski Klimowo w pobliżu granicy z Ukrainą, uszkadzając kilka domów, ale nie powodując ofiar. Ukraina otrzymała amunicję kasetową od Stanów Zjednoczonych, ale zobowiązała się używać jej wyłącznie do wypędzenia skupisk żołnierzy wroga.

Faktem pozostaje, że amunicja kasetowa, która wygląda jak pojemnik wypełniony małymi bombami wybuchowymi, powoduje poważne szkody, zwłaszcza wśród ludności cywilnej. Zostały one zasadniczo zakazane na mocy porozumień z Oslo od 2010 r., ale były szeroko stosowane w kilku konfliktach, takich jak Syria, Jemen, Sudan i inne.

Awarie samolotów seryjnych Aerofłotu

Choć może to być zbieg okoliczności, w ostatnich dniach kilka samolotów Aerofłotu uległo awariom. Boeing 777 pozostał zaparkowany na pasie startowym w Phuket, lecąc do Moskwy, z powodu uszkodzenia podwozia. Inny samolot z Moskwy z 400 osobami na pokładzie nie mógł wystartować w kierunku Turcji. Od początku wojny główni producenci samolotów, Airbus i Boeing, zaprzestali dostarczania części zamiennych do Rosji, co stwarzało problemy w utrzymaniu samolotu.

Wizyta japońskiego senatora w Rosji zawstydza Japonię

Prorosyjski japoński senator odwiedził Moskwę – była to pierwsza wizyta od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w zeszłym roku. Inicjatywa ta zaskoczyła rząd, który skrytykował tę tendencję. .

Rosyjski MSZ poinformował o bezpośrednim spotkaniu zastępcy szefa rosyjskiej dyplomacji Andrieja Rudenki z senatorem z populistycznej formacji opozycyjnej Japońskiej Partii Innowacji Munio Suzuki.

Minister spraw zagranicznych Japonii Yoko Kamikawa stwierdza, że ​​Japonia odradza wszystkim swoim obywatelom, aby nie podróżowali do Rosji „bez względu na powód”, zauważając, że instrukcje te dotyczą również parlamentarzystów.

Muneo Suzuki (75 l.) od dawna jest znany jako zwolennik zacieśnienia stosunków rosyjsko-japońskich. Został także oskarżony i skazany za korupcję na początku XXI wieku, co zmusiło go do opuszczenia Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD, konserwatywnej prawicy), głównej japońskiej partii politycznej sprawującej władzę. Jednak ta siarkowa przeszłość nie przeszkodziła mu w pierwszej dekadzie XXI wieku zostać nieoficjalnym doradcą dyplomatycznym ówczesnego premiera Japonii Shinzo Abe, gdy ten po raz kolejny zabiegał o poprawę stosunków z Moskwą.

READ  Aktualizacja epidemii na świecie

Rosja mogłaby przetestować rakietę o napędzie nuklearnym

Według „The New York Times” na podstawie materiału filmowego z bazy w Arktyce Rosja planuje przetestować rakietę Burevestnik o napędzie atomowym. Putin ogłosił ten projekt rakietowy już w 2018 roku. Mówiono wówczas, że rakieta poleci w atmosferze, ale obrona powietrzna nie będzie w stanie jej zestrzelić.

Na Ukrainie częściowo lub całkowicie odrestaurowano ponad 800 placówek medycznych

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, całkowicie lub częściowo wyremontowano już 820 placówek medycznych. Spośród nich 410 obiektów zostało całkowicie odrestaurowanych, a kolejnych 410 zostało odrestaurowanych częściowo. Według ministerstwa większość z tych obiektów zlokalizowana jest w obwodach Mikołajów, Dniepr, Kijów, Charków i Czernihów. Partnerzy międzynarodowi przyczyniają się do odbudowy tej infrastruktury. Według jednego z raportów Rosjanie uszkodzili 1439 placówek medycznych i całkowicie zniszczyli 190 innych.

Według Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), rosyjska gospodarka radzi sobie lepiej, niż oczekiwano.

Oczekuje się, że rosyjska gospodarka wzrośnie w tym roku o 1,5%, podczas gdy poprzednie prognozy przewidywały skurczenie się o podobnej wielkości. Według Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Dodał: „To pokazuje pewną odporność, przynajmniej w krótkim okresie, rosyjskiej gospodarki, która była w stanie zreorganizować swoje przepływy handlowe”. , aby móc czerpać korzyści ze znacznych dochodów z eksportu paliw kopalnych.

Odbudowa Ukrainy: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju planuje podwoić swoje finansowanie

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) planuje podwoić swoje finansowanie na Ukrainie, gdy nadejdzie czas odbudowy, „do około) 3 miliardów euro rocznie, koncentrując się na sektorze prywatnym, ale także na kluczowej infrastrukturze”. Szacunki jej prezes Odile Renaud Basso.

Zawieszenie pomocy USA będzie miało „niszczycielski” wpływ na Kijów

Eksperci ostrzegają, że siłom ukraińskim może wkrótce zabraknąć amunicji i sprzętu, jeśli wybranym urzędnikom za czasów Trumpa uda się odciąć amerykańskie fundusze dla Kijowa.

Od początku konfliktu Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 43 miliardów dolarów. Jednak republikańskiej opozycji udało się w sobotę przekonać Kongres do zatwierdzenia tymczasowego budżetu dla administracji federalnej, który nie obejmował tej koperty, pomimo jej żądań Białego Domu i Senatu.

Porozumienie to, które pozwoliło uniknąć paraliżu lub „przestoju” administracji, pokazuje, że takie wsparcie dla Ukrainy nie jest trwałe.

Mark Cancian, konsultant w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie ostrzega, że ​​zawieszenie tej pomocy „byłoby to druzgocące dla Ukraińców”.

Uważa, że ​​„siły ukraińskie osłabną, a może i załamią się”, aczkolwiek możliwe, że „będą jeszcze w stanie utrzymać pozycję obronną”.

Od początku konfliktu zginęło ponad 500 ukraińskich dzieci

Według Prokuratury Generalnej Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku oficjalnie zginęło 504 ukraińskich dzieci. Według doniesień ponad 1100 dzieci zostało również mniej lub bardziej ciężko rannych. Niepodległy Kijów.

Rzeczywiste liczby mogą być jednak znacznie wyższe, gdyż nie uwzględniają w pełni terytoriów znajdujących się nadal pod okupacją rosyjską, niedawno wyzwolonych przez siły ukraińskie lub stojących w obliczu ciężkich walk – twierdzi prokuratura.