Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bezpośredni.  Wojna między Izraelem a Hamasem: Jeden zabity i jeden ranny w Izraelu w wyniku ostrzału z Libanu

bezpośredni. Wojna między Izraelem a Hamasem: Jeden zabity i jeden ranny w Izraelu w wyniku ostrzału z Libanu

Jedna osoba zginęła i jedna została ranna w Izraelu w wyniku ostrzału z Libanu

Armia izraelska podała, że ​​w niedzielę w północnym Izraelu jedna osoba zginęła, a inne zostały ranne w wyniku ognia wystrzelonego z Libanu, wyjaśniając, że w odpowiedzi uderzył on w terytorium sąsiedniego kraju. Rzecznik armii Daniel Hagari powiedział reporterom: „W ataku zginął cywil, a kilku innych zostało rannych. Armia odpowiedziała ogniem i zniszczyła pozycje Hezbollahu oraz źródło ognia”.

W poniedziałek Stany Zjednoczone ewakuują swoich obywateli łodzią na Cypr

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Izraelu ogłosiła w niedzielę, że w poniedziałek obywatele amerykańscy mogą zostać ewakuowani łodzią z portu w Hajfie (na północy) na Cypr. Ambasada USA stwierdziła w oświadczeniu: „Rząd USA pomaga obywatelom USA i członkom ich najbliższej rodziny posiadającym ważny dokument podróży w wyruszeniu drogą morską z Hajfy na Cypr w dniu 16 października 2023 r.”.

Izrael twierdzi, że w odpowiedzi na strzelaninę bombarduje Liban

Izrael zasygnalizował w niedzielę, że zaatakuje Liban po tym, jak strzelano na jego terytorium, w kontekście przemocy mającej miejsce na Bliskim Wschodzie. Armia izraelska zgłosiła ostrzał z Libanu w kierunku miasta Shtoula na granicy i obiektu wojskowego. Dodała: „W odpowiedzi armia uderza na terytorium Libanu”.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken spotyka się z saudyjskim księciem koronnym w Riyadzie

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken spotkał się w niedzielę w Riyadzie z saudyjskim księciem koronnym, który zawiesił dyskusje na temat możliwej normalizacji stosunków z Izraelem w środku wojny z palestyńskim ruchem Hamas. Amerykański urzędnik powiedział, że szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się przez ponad godzinę z saudyjskim księciem koronnym Mohammedem bin Salmanem w jego rezydencji królewskiej niedaleko Riyadu. Po powrocie do hotelu Antony Blinken określił spotkanie jako „bardzo produktywne”.

Hamas potwierdza zabicie trzech bojowników, którzy przedostali się do Izraela z Libanu

Islamski Ruch Oporu (Hamas) przyznał się w niedzielę do dwóch operacji infiltracji terytorium Izraela z Libanu, ogłaszając zabicie trzech swoich bojowników, podczas gdy między ruchem palestyńskim kontrolującym Strefę Gazy a Izraelem trwa wojna. Ruch palestyński stwierdził, że grupie bojowników z Brygad Al-Kassam, wojskowego skrzydła Hamasu, „udało się wysadzić płot graniczny (…) i przedostać się do okupowanej Palestyny” i starli się z „wrogiem”. W komunikacie prasowym. Siły izraelskie ogłosiły w sobotę, że zabiły wielu „terrorystów”, którzy próbowali przedostać się z Libanu.

READ  Robert Hanssen, były szpieg FBI na Kremlu, zostaje znaleziony martwy w więzieniu

Liczba męczenników w Gazie wzrosła do 2329

Według najnowszego raportu opublikowanego w niedzielę przez palestyńskie Ministerstwo Zdrowia powiązane z Hamasem w izraelskich atakach w Strefie Gazy zginęło 2329 osób, po wzroście liczby bombardowań na terytoriach palestyńskich kontrolowanych przez ruch islamistyczny. Według tego źródła 9042 osoby odniosły także obrażenia w atakach przeprowadzonych 7 października w odpowiedzi na bezprecedensowy atak Hamasu na Izrael. Z poprzedniego raportu wynikało, że od tego dnia w Gazie zginęło ponad 700 dzieci.

Izrael rozpocznie „poważne operacje wojskowe”, gdy cywile opuszczą Gazę

Rzecznik izraelskiej armii, podpułkownik Jonathan Conricus, powiedział CNN, że Izrael rozpocznie „duże operacje wojskowe” w Gazie, gdy „cywile opuszczą ten obszar”. Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków uciekło na południe po ostrzeżeniu wydanym w piątek rano przez armię izraelską. „To naprawdę ważne, aby mieszkańcy Gazy wiedzieli, że okazaliśmy się bardzo hojni w czasie” – wyjaśnił podpułkownik Jonathan Conricus. „Daliśmy wystarczające ostrzeżenia, ponad 25 godzin… Nie mogę wystarczająco podkreślić, że teraz jest czas, aby mieszkańcy Gazy opuścili Gazę. Pakujcie torby i kierujcie się na południe. Ratujcie życie i nie wpadnijcie w pułapkę, którą Hamas zastawił dla nich przygotował.” Ty.

Chiny twierdzą, że Izrael działa „poza zakresem samoobrony”.

W wygłoszonych w niedzielę uwagach minister spraw chińskich Wang Yi powiedział, że izraelskie działania w Gazie po ataku Hamasu „wykraczają poza zakres samoobrony” i izraelski rząd musi zaprzestać „zbiorowego karania” mieszkańców Gazy. Jak wynika z oświadczenia wydanego przez jego ministerstwo, szef chińskiej dyplomacji oznajmił w sobotę swojemu saudyjskiemu odpowiednikowi Faisalowi bin Farhanowi, że „działania Izraela wykroczyły poza zakres samoobrony” i przywódcy chińskiej dyplomacji muszą zaprzestać „karania zbiorowego” mieszkańców Gazy”. Niedziela.

Atak Izraela i Górskiego Karabachu we Francji: czarny tydzień, który zmienia świat

Przeczytaj także:
wydanie. Wojna w Izraelu, atak terrorystyczny we Francji… ciemny tydzień, który zmienia świat

READ  Fala upałów: Fale upałów mogą trwać przez 40 lat, ostrzega ONZ

Stany Zjednoczone wysyłają drugi lotniskowiec, aby powstrzymać działania wojenne przeciwko Izraelowi

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział w sobotę, że Stany Zjednoczone wyślą drugi lotniskowiec do wschodniej części Morza Śródziemnego, „aby powstrzymać wrogie działania przeciwko Izraelowi lub wszelkie próby rozszerzenia wojny w następstwie ataku Hamasu”. USS Eisenhower i towarzyszące mu statki dołączą do pierwszego lotniskowca rozmieszczonego w regionie po śmiercionośnym ataku Hamasu na Izrael 7 października, sygnalizując „niezłomne zaangażowanie Waszyngtonu w bezpieczeństwo Izraela i naszą determinację w odstraszaniu wszelkich podmiotów pozarządowych. Lloyd Austin dodał w oświadczeniu: „Staramy się eskalować tę wojnę”.

Światowa Organizacja Zdrowia porównuje ewakuację tysięcy pacjentów w Gazie do „wyroku śmierci”

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła w sobotni wieczór, że przymusowa ewakuacja tysięcy pacjentów z północnej Gazy do przepełnionych instytucji na południu Strefy Gazy może być „równoważna z wyrokiem śmierci”. Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła w oświadczeniu: „Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowanie potępia wielokrotne izraelskie rozkazy ewakuacji 22 szpitali, w których leczy się ponad 2000 pacjentów w północnej Gazie”, podkreślając, że ze względu na stan nasycenia budynkami w południowej Gazie „ sprawa będzie podobna.” Od wyroku śmierci.”

Lekarze bez Granic wzywają Izrael do „pokazania człowieczeństwa”

Organizacja pozarządowa Lekarze bez Granic wezwała Izrael do „pokazania człowieczeństwa” w swoich operacjach wojskowych w Strefie Gazy. Lekarze bez Granic uważają tę sytuację „równie absurdalną, co nie do zniesienia”. „Chociaż armia izraelska od tygodnia bez przerwy bombarduje Strefę Gazy, teraz wzywamy ją, aby pokazała najprostsze człowieczeństwo” – powiedziała w oświadczeniu prasowym Isabelle Defourny, szefowa Lekarzy Bez Granic we Francji.

W tę niedzielę trzy nowe loty repatriacyjne między Izraelem a Francją

Cztery loty Air France od czwartku do soboty umożliwiły repatriację 1200 obywateli Francji z Izraela. Jak podaje Quai d’Orsay, na niedzielę zaplanowano trzy nowe loty. Pasażerowie priorytetowi to osoby wymagające szczególnej troski (małoletni bez opieki, kobiety w ciąży itp.), niepełnosprawne lub potrzebujące pomocy medycznej.

READ  Top 10 najbardziej przyjaznych miast na świecie — edycja wieczorna Ouest-France

Witamy w naszym życiu

Śledź transmisję na żywo przez cały dzień ladepeche.fr Dziś, w niedzielę, 15 października 2023 r., najnowsze informacje o wojnie, dziewięć dni po ataku Hamasu na Izrael.