Banki centralne na całym świecie zwiększają ilość złota, które przechowują w swoich rezerwach walutowych, osiągając w 2021 r. łączną wartość rekordową od 31 lat.
Według Światowej Rady Złota banki centralne kupiły w ciągu ostatniej dekady ponad 4500 ton złota. We wrześniu całkowite rezerwy złota banków centralnych oszacowano na 36 000 ton, najwyższy poziom od 1990 r. i 15% wzrost w ciągu poprzedniej dekady.
Wartość dolara w stosunku do złota gwałtownie spadła w ciągu ostatniej dekady, częściowo z powodu powszechnego luzowania ilościowego (QE), które spowodowało gwałtowny wzrost podaży pieniądza. W miarę jak Rezerwa Federalna nasila kryzys kredytowy, inne banki centralne nadal zwracają się ku złocie, odzwierciedlając globalne obawy dotyczące systemu monetarnego opartego na dolarze.
Złoto nie jest bezpośrednio związane z gospodarką żadnego kraju i może wytrzymać zawirowania na międzynarodowych rynkach finansowych – powiedział Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, wyjaśniając akumulację rezerw złota przez polski bank centralny. NBP kupił w 2019 roku około 100 ton złota i nadal gromadzi żółty metal.
Złoto nadal jest skupowane przez gospodarki wschodzące. Od stycznia do września 2021 Tajlandia kupiła około 90 ton, Indie 70 ton, a Brazylia 60 ton.
W przeciwieństwie do amerykańskich obligacji rządowych i innych aktywów denominowanych w dolarach złoto nie jest oprocentowane. Jednak zeszłej wiosny bank centralny Węgier potroił swoje rezerwy złota do ponad 90 ton, ponieważ metal nie niesie ze sobą ryzyka kredytowego i kontrahenta.
Duże zakupy złota ograniczały się wcześniej do Centralnego Banku Rosji i kilku krajów, które próbowały uwolnić się od uzależnienia od dolara w obliczu politycznych zmagań ze Stanami Zjednoczonymi.
W ostatnim czasie godnymi uwagi nabywcami są banki centralne w krajach wschodzących, które mają tendencję do dewaluacji swoich walut, oraz w krajach Europy Wschodniej o ograniczonej sytuacji ekonomicznej. W obliczu ciągłej dewaluacji swojej waluty Kazachstan znacznie zwiększył udział złota w swoich rezerwach walutowych.
Według danych MFW, # Kazachstan Dodaje 5,6 tony do swoich oficjalnych rezerw#lubTo sprowadza tę ostatnią do 402,8 tony. Krajowe zakupy złota netto od początku roku wyniosły 15,1 ton. pic.twitter.com/2XPxUVnBzx
– OR.FR (Or_fr_) 18 listopada 2021
Banki centralne i instytucje publiczne zaczęły zwiększać swoje rezerwy złota około 2009 roku. Do tego czasu regularnie sprzedawały złoto, aby zwiększyć wartość aktywów denominowanych w dolarach, takich jak amerykańskie obligacje skarbowe. Gdy Stany Zjednoczone cieszyły się kwitnącą gospodarką w latach 90. jako jedyne supermocarstwo po zakończeniu zimnej wojny, zyski z aktywów denominowanych w dolarach były atrakcyjne dla innych krajów.
Globalny kryzys finansowy z 2008 r. spowodował masową ucieczkę kapitału, nawet z amerykańskich obligacji rządowych, co spowodowało spadek wartości aktywów denominowanych w dolarach. „Spadło zaufanie do aktywów dolarowych”, powiedział Etsu Toyoshima, analityk rynku w Nikkei Asia.
Po kryzysie nastąpił spadek długoterminowych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych ze względu na powszechne poluzowanie polityki pieniężnej, co sprawiło, że dalsze utrzymywanie aktywów denominowanych w dolarach było mniej przydatne. Banki centralne w gospodarkach wschodzących o słabym ratingu kredytowym zaczęły chronić swoje aktywa złotem.
Dziś udział dolara w rezerwach walutowych spada, co kontrastuje z rosnącym udziałem złota. Dolarowy udział rezerw osiągnął w zeszłym roku Najniższy poziom od 25 lat.
Spadek udziału dolara jest częściowo spowodowany długotrwałym spadkiem wartości waluty w porównaniu do złota. Odkąd prezydent USA Richard Nixon ogłosił koniec wymiany dolara na złoto w 1971 roku, wartość dolara spadła do około jednej pięćdziesiątej poprzedniego poziomu. Podaż pieniądza, która nie jest już powiązana ze złotem, wzrosła 30-krotnie w ciągu ostatnich 50 lat.
Fed dał jasno do zrozumienia, że kończy swoją politykę akomodacyjną i planuje trzykrotnie podnieść stopy procentowe w 2022 roku. Jednak banki centralne w gospodarkach wschodzących prawdopodobnie nadal będą faworyzować złoto niż dolara.
Powielanie w całości lub w części jest dozwolone, o ile towarzyszy mu link do oryginalnego źródła.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce