Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aresztowano byłego prokuratora, poszukiwano 64 policjantów i żołnierzy

Aresztowano byłego prokuratora, poszukiwano 64 policjantów i żołnierzy

W 2014 roku 43 studentów zostało zamordowanych i spalonych w południowym Meksyku. Pierwsze śledztwo, prowadzone przez byłego prokuratora Jesusa Murillo Karama, zostało szeroko skrytykowane.

Meksykański wymiar sprawiedliwości w piątek nakazał aresztowanie byłego prokuratora generalnego kraju oraz 64 funkcjonariuszy policji i wojska w związku z zaginięciem w 2014 roku 43 uczniów ze szkoły Ayotzinapa na południu, dzień po opublikowaniu raportu przez urzędnika. Komisja określiła sprawę jako „przestępstwo państwowe”.

Prokuratura poinformowała w komunikacie prasowym, że były prokurator generalny Jesus Murillo Karam został aresztowany w piątek wieczorem w swoim domu w Mexico City pod zarzutem „przymusowego zaginięcia, tortur i przestępstw przeciwko wymiarowi sprawiedliwości” i nie stawiał oporu.

Prokuratorzy ogłosili później, że wydano nakazy aresztowania 20 funkcjonariuszy wojskowych i 44 policjantów za ich rzekome zaangażowanie w sprawę, co wywołało głęboki szok w Meksyku i za granicą.

Kontrowersyjne pierwsze śledztwo

Prokuratura stwierdziła, że ​​64 funkcjonariuszy policji i wojska jest poszukiwanych pod zarzutem „przestępczości zorganizowanej, wymuszonych zaginięć, tortur, morderstw i przestępstw przeciwko wymiarowi sprawiedliwości”. Tożsamości i szeregi osób poszukiwanych nie zostały ustalone.

Jesus Murillo Karam, który służył pod rządami prezydenta Enrique Peña Nieto od 2012 do 2018 roku i prowadził kontrowersyjne wstępne śledztwo w sprawie tych zniknięć, był wcześniej poważną postacią w Instytucjonalno-Rewolucyjnej Partii (PRI), która rządziła Meksykiem przez 71 lat bez przerwy do 2000 roku.

Jest on najważniejszą postacią aresztowaną do tej pory w kontekście tych śledztw, które rozpoczęły się od zera po dojściu do władzy lewicowego prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora w 2019 roku. Prokuratura wydała również nakazy aresztowania 14 osób zajmujących się handlem narkotykami gang Guerreros Unidos.

43 uczniów zostało zastrzelonych i spalonych w 2014 roku

W nocy z 26 na 27 września 2014 r. grupa uczniów ze szkoły nauczycielskiej w Ayotzinapa w południowym stanie Guerrero udała się do pobliskiego miasta Iguala w celu „zamówienia” autobusów do miasta Meksyk. uczestniczyć w demonstracji.

READ  Po huraganie Ian „Nigdy więcej nie wrócę do życia na Florydzie”

Według śledztwa lokalna policja aresztowała 43 młodych ludzi przy współudziale Guerreros Unidos, a następnie zastrzeliła ich i spaliła na wysypisku z wciąż niejasnych powodów. Zidentyfikowano tylko szczątki trzech z nich.

W czwartek oficjalny raport opublikowany przez Komisję Prawdy Ayotzinapa powołaną przez Andresa Manuela Lopeza Obradora oszacował, że żołnierze meksykańscy ponoszą część odpowiedzialności za tę zbrodnię.

– Ich działania, zaniechania czy udział pozwoliły na zaginięcie i egzekucję studentów, a także zamordowanie sześciu innych osób – powiedział podczas publicznej prezentacji raportu podsekretarz stanu w MSW Alejandro Encinas.

Sprawa Ayotzinapa, „przestępstwo państwowe”

Dodał, że „nie przyjęto żadnej procedury instytucjonalnej, ale istnieją wyraźne obowiązki dla „elementów sił zbrojnych”, nie precyzując, czy te „elementy” są nadal aktywne. Alejandro Encinas wielokrotnie opisywał sprawę Ayotzinapy jako „przestępstwo państwowe”.

Inny panel, Interdyscyplinarna Grupa Niezależnych Ekspertów (GIEI), utworzona na mocy porozumienia między rządem Peña Nieto i Międzyamerykańską Komisją Praw Człowieka (IACHR), twierdzi, że żołnierze sfałszowali dowody znalezione na składowisku, na którym znaleziono ciała . spalony.

„Zapobiegaj ponownemu wystąpieniu”

Pierwsze oficjalne śledztwo prowadzone przez Jesusa Murillo Karama, którego wnioski zostały odrzucone przez rodziny ofiar i niezależnych ekspertów, nie przypisało żadnej odpowiedzialności wojsku. Ta wersja oskarżyła kartel handlarzy narkotyków o zabijanie studentów poprzez zabieranie ich do członków konkurencyjnego gangu.

„Upublicznienie tej strasznej i nieludzkiej sytuacji, przy jednoczesnym karaniu winnych, pozwala zapobiec powtórzeniu się tych niefortunnych wydarzeń” i „wzmacnia instytucje” – powiedział w piątek Andres Manuel Lopez Obrador.

Prezydent Meksyku zasygnalizował również, że będzie nadal nakłaniał Izrael do uzyskania ekstradycji byłego szefa Biura Śledczego Biura Prokuratora Generalnego Thomasa Zyrona. Oskarżony o udział w sprawie Ayotzinapy, ale twierdził, że jest niewinny, ten były wysoki rangą urzędnik uciekł do Izraela, gdzie szukał azylu.

READ  Młoda kobieta zabija się podczas skoku na bungee z mostu po wystartowaniu bez… wiązania! spadł z ponad 50 metrów