Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Apple ujawnia, że ​​na całym świecie są dziesiątki nowych ofiar

Tajski raper, szef ugandyjskiej partii politycznej, dziesiątki dziennikarzy z tych samych mediów w Salwadorze… W środę 24 listopada Apple zaczęło alarmować dziesiątki podejrzanych ofiar oprogramowania szpiegującego Pegasus, wysyłając im wiadomość ostrzegającą ich przed to. „hakerzy związani ze stanami” Zaatakował ich telefon i konto iCloud.

Przykład powiadomienia wysłanego przez Apple do domniemanej ofiary Pegasusa.

Dzień wcześniej firma ogłosiła, że ​​złożyła skargę w USA przeciwko NSO Group, izraelskiej firmie sprzedającej Pegasus, jedno z nielicznych programów szpiegujących, które mogą zdalnie infekować iPhone’y w sposób całkowicie niewykrywalny dla swoich użytkowników. a Podobną skargę złożył w 2019 roku WhatsApp, kiedy firma odkryła, że ​​NSO Group wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach poczty e-mail do hakowania telefonów z systemem Android.

Przeczytaj także Pegasus: Apple składa skargę na producenta oprogramowania szpiegującego NSO Group

Podobnie jak WhatsApp w tym czasie, Apple ogłosił również, że będzie indywidualnie informować nowe ofiary o możliwej do zidentyfikowania próbie włamania. Niecałe dwadzieścia cztery godziny później dziesiątki ludzi na całym świecie twierdziło, że otrzymało powiadomienie od amerykańskiego giganta. Prawie wszystkie z tych rzekomych ofiar to politycy, działacze na rzecz praw człowieka lub dziennikarze – wszystkie osoby, których inwigilacja jest niezgodna z prawem międzynarodowym.

W Tajlandii kilka postaci opozycji opublikowało kopie e-maila wysłanego do nich przez Apple, w tym antyrządowy raper Prostytutka, Ten Collectif Rap przeciwko dyktaturze. Na początku stycznia pojawił się główny nagłówek wideo tej grupy protestacyjnej: Batterop („Reformacja”), oglądany prawie dziesięć milionów razy, był Zakazany przez YouTube w Tajlandii Po skardze rządowej. Naukowcy, działacze społeczni i politycy w całym kraju powiedzieli, że otrzymali to samo przesłanie. Tajlandia została zidentyfikowana jako potencjalny klient NSO Group w 2018 roku podczas analizy przeprowadzonej przez Citizen Lab na University of Toronto (Kanada), który specjalizuje się w śledzeniu oprogramowania szpiegującego.

Dziennikarze i przeciwnicy polityczni

W Salwadorze dziesiątki dziennikarzy i dyrektorów z serwisu informacyjnego latarnia morska Dostałem też powiadomienie od Apple, Media ogłosiły centrolewicę W komunikacie prasowym. Według tego ostatniego, kilka osób z partii Nestro Tempo (centrum, opozycja) również otrzymało potwierdzenie, że mogą być celem ataków, podobnie jak dwaj główni urzędnicy organizacji pozarządowej. Fundacja na rzecz Demokracji, Przejrzystości i Sprawiedliwości.

W innych częściach świata prawie wszyscy ludzie, którzy zdecydowali się ujawnić, że otrzymali ostrzeżenie od Apple, są powiązani z opozycyjnym ruchem politycznym lub pracują w mediach. Tak jest w przypadku dziennikarz w Ghanie Lub wielu Ormian, w tym Były szef służb wywiadowczych kraju, ponieważ został ponownie nawrócony w polityce, lub ponownie, w Ugandzie, na szefa Partii Demokratycznej (centroprawica, opozycja), Norbert Mau.

Czy otrzymałeś powiadomienie od Apple?

Jeśli jesteś jedną z rzekomych ofiar Pegasusa, z którymi skontaktował się Apple, chętnie z Tobą porozmawiamy. Z dziennikarzami można się kontaktować pod następującymi adresami: [email protected] i [email protected]

w lipcu, naukowiec Szesnaście redakcji, koordynowanych przez Forbidden Stories i przy wsparciu technicznym Amnesty International, ujawniło, że oprogramowanie NSO Group, które było oficjalnie sprzedawane wyłącznie w celu walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną, było używane przez wielu klientów. Firma nielegalnie monitorująca prawników, polityków opozycji, dziennikarzy lub obrońców praw człowieka. NSO Group twierdzi, że nie może kontrolować korzystania z oprogramowania przez swoich klientów i prowadzić dochodzenia, które mogą prowadzić do rozwiązania umowy, gdy „Wiarygodne zarzuty” Zgłoszono mu naruszenia. Jednak powiadomienia wysłane przez Apple zdają się potwierdzać, że nielegalne korzystanie z oprogramowania jest powszechne wśród dużej liczby klientów Pegasusa.

słuchaj też Pegasus: w centrum globalnego śledztwa o szpiegostwo telefoniczne

Seria poważnych niepowodzeń

Zawiadomienia i skargi Apple są ostatnimi z serii niepowodzeń dla grupy NSO. Na początku listopada firma Na czarnej liście Departamentu Handlu Stanów ZjednoczonychJest to surowa kara, która w dużej mierze uniemożliwia mu prowadzenie interesów z firmami amerykańskimi. Kilka dni później nowy prezes firmy zrezygnował, Niecałe dwa tygodnie później. Korzystanie z Pegasusa jest również sednem Kompleksowa ankieta w Indiach oraz Konfrontacja dyplomatyczna między Francją a Izraelem, którego Ministerstwo Obrony weryfikuje eksport oprogramowania szpiegującego wykorzystywanego do atakowania kilku wyższych urzędników państwowych i dyplomatów we Francji.

22 listopada agencja ratingowa Moody’s obniżyła ocenę zadłużenia NSO Group o dwa poziomy, Uznanie jaka firma „Opiera się w dużej mierze na nowej sprzedaży licencji, które wydają się coraz trudniejsze do osiągnięcia, biorąc pod uwagę trwające działania przeciwko NSO”. Zadłużenia NSO Group wynoszą około 450 milionów euro.

Znajdź całą naszą zawartość W dziale „Projekt Pegasus”.

READ  Szpiegowanie kabla USB-C / Lightning na klawiaturze