Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Amerykańscy naukowcy rozwiązali zagadkę marguerites

Amerykańscy naukowcy rozwiązali zagadkę marguerites

Wszyscy znają gekona na Reunion. A raczej marguellaty, jak się tutaj nazywa. A jego niezwykła zdolność do poruszania się do góry nogami jest przymocowana do sufitu.

Amerykańskim naukowcom udało się rozwikłać tę tajemnicę. Od kilku lat wiadomo, że kończyny nóg gekonów wyposażone są w miliony grup, elastycznych mikroskopijnych włosków, ułożonych w określonej kolejności i zakończonych w kształcie łyżki.

Ta mikrostruktura pozwala margolom śledzić kształt powierzchni, po której się poruszają.

Z kolei naukowcy z NIST (American National Institute of Standards and Technology) za pomocą mikroskopu rentgenowskiego odkryli, że satelity i ich łyżki pokryte są błoną lipidową o grubości jednego nanometra i jednej miliardowej części metra.

Te lipidy, które chronią tkanki przed wysychaniem, mogą również odgrywać ważną rolę dzięki swojej hydrofobowej naturze. Odpychając wszelkie cząsteczki wody, oszczędzają łyżki „bliższy kontakt z powierzchnią”Tobias Wieden, chemik z duńskiego Uniwersytetu Aarhus i współautor badania, powiedział w komunikacie prasowym Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) i zamieszczonym w czasopiśmie. piękny poranek. wszystko „Może pomóc gekonom przylgnąć do mokrych powierzchni”według niego.

Naukowcy badają teraz zastosowania tego odkrycia w życiu codziennym. Co powiesz na buty, które nie ślizgają się na mokrej podłodze lub rękawice, które utrzymają mokre narzędzia? Jednak dalsze badania będą nadal konieczne, aby poznać korzyści płynące z tego filmu tłuszczu.

READ  Pierwszy gigantyczny telewizor