Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Amerykańscy eksperci zwrócili się do codziennej aspiryny w profilaktyce

Panel amerykańskich ekspertów powiedział we wtorek, że codzienne przyjmowanie aspiryny w celu zmniejszenia ryzyka zawału serca lub udaru mózgu nie jest już zalecane w Stanach Zjednoczonych dla osób powyżej 60 roku życia.

Eksperci ci dodali, że w przypadku osób w wieku od 40 do 59 lat, które są zagrożone, ale nie mają historii chorób układu krążenia, decyzję o rozpoczęciu tego leczenia powinny podjąć indywidualnie, po rozmowie z lekarzem. To punkt zwrotny w tej sprawie, która interesuje miliony ludzi, ponieważ taka praktyka jest tak powszechna w kraju. Choroba sercowo-naczyniowa jest główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych.

Od 2016 roku eksperci z United States Preventive Services Task Force, których zalecenia są szeroko przestrzegane, zalecają aspirynę osobom po 50. roku życia z 10% ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu w ciągu następnych 10 lat. Uważali również, że osoby w wieku 60 lat zagrożone mogą podjąć to leczenie zapobiegawcze na podstawie indywidualnej decyzji. Ale od kilku lat badania kwestionują amerykańskie zalecenia. Aspiryna rozrzedza krew, co zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi i pomaga zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Za mało zysków

Ale we wtorek eksperci uznali, że te korzyści nie wystarczają osobom starszym, aby zrównoważyć zwiększone ryzyko krwawienia, zwłaszcza w mózgu lub jelitach. „Codzienne przyjmowanie aspiryny może u niektórych pomóc zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu, ale może również powodować poważne działania niepożądane, takie jak krwawienie wewnętrzne”.Członek grupy zadaniowej, dr John Wong, powiedział w oświadczeniu. „Ważne jest, aby osoby w wieku od 40 do 59 lat bez historii chorób serca rozmawiały ze swoim lekarzem, aby wspólnie zdecydować, czy aspiryna jest dla nich odpowiednia”., on dodał.

READ  Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdza pierwszą szczepionkę na malarię i zaleca wdrożenie intensywnej szczepionki dla dzieci

Te nowe zalecenia nie są jeszcze ostateczne, ponieważ są najpierw przedmiotem debaty publicznej do początku listopada. W oświadczeniu stwierdzono, że nie dotyczy to osób, które przyjmują aspirynę po przebytym udarze lub zawale serca.

Szacuje się, że każdego roku około 600 000 Amerykanów cierpi na pierwszy zawał serca, a około 610 000 po pierwszym udarze. Amerykanie często zaczynają przyjmować aspirynę, aby automatycznie zmniejszyć to ryzyko. Tak więc, zgodnie z badaniem z 2017 r., 23,4% dorosłych w wieku 40 lat i starszych bez chorób sercowo-naczyniowych przyjmowało aspirynę profilaktycznie, z czego 22,8% zrobiło to bez zalecenia lekarza.