Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aleksander Merlecourtwa, Polska: Nieodparty wzrost potęgi gospodarczej — dekodowanie środowiska

Aleksander Merlecourtwa, Polska: Nieodparty wzrost potęgi gospodarczej — dekodowanie środowiska

Polska widziana z Francji jest jednym z zaplecza Niemiec, jej przemysł jest doskonale zintegrowany z łańcuchem produkcyjnym potężnego sąsiada. Dziś Niemcy pozostają pierwszym krajem docelowym dla polskich produktów (28% ich rynków zbytu) i głównym dostawcą, z którego pochodzi ponad jedna czwarta importu. To także Niemcy przewodzą głównemu zasobowi bezpośrednich inwestycji zagranicznych ulokowanych w kraju, z wyjątkiem Holandii, której dane nie są uznawane za istotne ze względu na prywatność podatkową.


Ekonomiczna twierdza w Europie Środkowej


Jednak ten obraz, jakkolwiek szczery, nie uwzględnia kraju, który stopniowo odrywa się od swojego najważniejszego zasobu, wkracza na rynek ekskluzywny i coraz bardziej umacnia się jako główna twierdza gospodarcza Europy Środkowej.


Miarą wzrostu efektywności polskiej gospodarki jest wzrost PKB w stosunku do liczby ludności w wieku produkcyjnym, czyli w stosunku do dostępnej siły roboczej. To podsumowuje zarówno rozwój produktywności, jak i zdolność kraju do mobilizowania siły roboczej w celu tworzenia bogactwa. Jest to prawdziwy wskaźnik siły wzrostu endogenicznego, który wzrósł w ciągu ostatnich 30 lat i nadal rośnie.


Polska wypada nawet lepiej niż Korea Południowa, nawet jeśli jest to konieczne do zakwalifikowania się do zestawienia. Imperium Porannego Spokoju swoją modernizację rozpoczęło znacznie wcześniej, bo w latach 60. i 70., kiedy Polska pozostawała zamknięta za żelazną kurtyną aż do upadku muru berlińskiego. Od tego czasu ma tendencję do zbliżania się do standardów rozwiniętych krajów europejskich, takich jak Włochy. I może mieć przeznaczenie w Korei Południowej: jako podwykonawca Japonii i pod wpływem technologii, koreańscy producenci stali się groźnymi konkurentami dla swojego byłego mentora.


Polska może pójść tą samą drogą, czyli konkurować z krajem, który przyczyni się do jej uprzemysłowienia. Tym samym polski przemysł wytwórczy wytwarza blisko 20% PKB kraju i od wielu lat utrzymuje się na stabilnym poziomie, podczas gdy we Francji spadł do 10%. Działalność przemysłowa odbudowała się bardzo szybko po kryzysie Covid: poziom wytworzonego bogactwa przekracza poziom sprzed pandemii o około 6% pomimo wszystkich ograniczeń, które wpłynęły na podaż, podczas gdy niemiecki przemysł nadal pogrążony jest w największych trudnościach.

READ  film dokumentalny. Elektrownia Cordemais, węgiel podwieszany


Cztery filary sukcesu polskiego przemysłu


Polski sukces przemysłowy opiera się na 4 głównych filarach:


1. Po pierwsze, tani koszt wykwalifikowanej siły roboczej. Z 10,40 euro za godzinę w przemyśle wytwórczym, Polska znajduje się w środku krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ale pozostaje trzy razy tańsza niż średnia w strefie euro.
2. Druga zaleta, atrakcyjny reżim podatkowy dla firm, które mają np. utworzenie specjalnych stref ekonomicznych, które są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.
3. Do tego dochodzi korzyść z przynależności do Unii Europejskiej i korzystanie z jej transferów modernizacyjnych. Uwzględniając Fundusz Spójności, dotacje i dostęp do pożyczek UE, koperta wyniesie 145 miliardów euro w latach 2021-2027, czyli mniej więcej jedną czwartą polskiego PKB w 2022 roku.
4. Wreszcie, jest to zdolność do przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych ze względu na sprzyjające tam otoczenie biznesowe, a także szybki wzrost krajowego rynku z 38 milionami mieszkańców. Jako pierwszy odbiorca napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Europie Środkowej, Polska przyciąga dużych inwestorów, takich jak Google, który zainwestował prawie 2 miliardy dolarów w stworzenie usługi w chmurze.


Polska gospodarka cierpi z powodu inflacji


Napływ kapitału umożliwił temu krajowi, oprócz sfinansowania części jego niewielkiego deficytu obrotów bieżących, skorzystanie z transferów technologii, ulepszenie niektórych zabytków lub nabycie innych:


• Zlokalizowany w tzw. „Dolinie Lotniczej” na południowym wschodzie kraju sektor lotniczy obejmuje ponad 200 firm zatrudniających 25 000 osób. Safran, Airbus i Boeing mają tam swoje siedziby.
• Ale jest to również kwitnący przemysł samochodowy. Jako główny dostawca sprzętu, Polska jest dziś jednym z największych europejskich zagłębi w sektorze silnikowym.
• Kolejna polska twierdza, IAA. Ledwo pozytywny na początku lat 2000 bilans handlowy produktami żywnościowymi stał się kolosalną nadwyżką: mleko, mięso, owoce i warzywa są masowo eksportowane do krajów członkowskich UE i przynoszą kilka miliardów euro.

READ  Ewakuacja ikon z Kijowa do Luwru, akt oporu wobec kultury ukraińskiej


Oczywiście polska gospodarka cierpi obecnie z powodu powrotu inflacji, co zmusiło rząd do wprowadzenia gwarancji: obniżki podatku VAT od paliw, gazu i energii elektrycznej… Inflacja skłoniła również Bank Centralny do Bank Centralny podniesie stopy procentowe 11 razy od jesieni 2021 r., aby powstrzymać wzrost cen, ale także w celu wsparcia złotego wobec euro i dolara, który osłabił się z powodu nieporozumień kraju z Komisją Europejską i bliskości do Rosja i Ukraina.


Są to wyraźnie dwie słabości polskiej gospodarki, podobnie jak starzenie się społeczeństwa pogłębia wysychanie części młodej siły roboczej, szczególnie przyciąganej przez niemieckie płace. Faktem pozostaje, że według prognoz MFW Polska nie powinna pozostawać daleko w tyle za G20 do 2025 roku.