Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Afryka: Archeolodzy odkryli najstarszą znaną drewnianą konstrukcję na świecie, która ma pół miliona lat

Afryka: Archeolodzy odkryli najstarszą znaną drewnianą konstrukcję na świecie, która ma pół miliona lat

Według badań opublikowanych w tym tygodniu archeolodzy odkryli w Afryce najstarszą znaną na świecie drewnianą konstrukcję, która ma prawie pół miliona lat.

Odkrycie, które przetasowuje dokumenty naszej wiedzy o wczesnych ludziach. Jak wynika z badań opublikowanych w ubiegłą środę, archeolodzy w Afryce odkryli dobrze zachowany drewniany szkielet sprzed około 500 000 lat i starszy od pierwszego znanego Homo sapiens.

W rzeczywistości tę złożoną strukturę odkryto w prehistorycznym miejscu wodospadu Kalambo na terenie dzisiejszej Zambii, a jej początki sięgają co najmniej 476 000 lat temu, przed rzekomym pojawieniem się naszego gatunku, Homo sapiens.

Konstrukcja ta składa się z dwóch zazębiających się kawałków drewna, połączonych poprzecznie nacięciem celowo wykonanym w celu zbudowania konstrukcji, być może fundamentu podwyższonej platformy, chodnika lub siedliska, w zależności od Badanie opublikowano w czasopiśmie Nature. Na miejscu odkryto także zbiór drewnianych narzędzi, w tym kij do kopania. To znalezisko jest bardzo rzadkie, ponieważ drewno jest trudne do konserwacji w miarę upływu czasu.

Choć najstarsza znana dotychczas drewniana konstrukcja ma „zaledwie” 9 000 lat, Larry Parham, profesor na brytyjskim uniwersytecie w Liverpoolu i pierwszy autor badania, nie spodziewał się, że podczas prac wykopaliskowych w prehistorycznym miejscu Kalambo odnajdzie się taki skarb. znajduje się w obszarze Kalambu. Nad brzegiem rzeki o tej samej nazwie, nad wodospadami o wysokości 235 metrów.

Kto zbudował świątynię?

Tym bardziej, że osady są na tyle stare, że nie odpowiadają czasowi, w jakim żył Homo sapiens, którego najstarsze skamieliny pochodzą sprzed ok. 300 tys. lat. W ramach badań nie udało się jednak ustalić, która rasa ludzka istnieje, ale archeolog Barham nie wykluczył hipotezy, że ma do czynienia z Homo heidelbergensis, wymarłym gatunkiem, który żył między 700 000 a 220 000 lat p.n.e.

Oprócz skamieniałej czaszki Homo heidelbergensis, którą odkryto w Zambii w latach dwudziestych XX wieku, „w okolicy nie ma innych znanych homininów”. W każdym razie to odkrycie „zmieniło jego pogląd” na temat naszych wczesnych przodków. „Wykorzystali swoją inteligencję, aby przekształcić otoczenie i ułatwić sobie życie, choćby poprzez stworzenie platformy do siedzenia na brzegu rzeki” – stwierdził archeolog.

READ  Galaxy Z Fold 4: Mniej krzywizny, więcej mocy

„Fakt, że byli w stanie pracować z drewnem na dużą skalę, zakłada zdolności poznawcze, takie jak planowanie, wizualizacja produktu końcowego przed jego wizualizacją oraz mentalne przemieszczanie obiektów w przestrzeni” – zauważa Sophie Archambault de Beaune, profesor prehistorii i profesor na Uniwersytecie z Uniwersytetu Jean Moulin Lyon 3. ., który nie brał udziału w pracach.

Co więcej, zdaniem autorów badania, obiekt nadawał się do „zrównoważonego zamieszkania” ze względu na obecność stałego źródła wody i lasu, co „poddaje w wątpliwość pogląd, że ci pierwsi ludzie prowadzili koczowniczy tryb życia”.