Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Abdelaziz Bouteflika, były prezydent Algierii, zmarł w wieku 84 lat

Rządził krajem przez 20 lat, między 1999 a 2019 rokiem.

Artykuł autorstwa

opublikowany

Aktualizacja

czas czytania : 1 minuta.

Abdelaziz Bouteflika, były prezydent Algierii, zmarł w wieku 84 lat, poinformowała państwowa telewizja w piątek (17 września). Męski baner przewijania Śmierć byłego prezydenta Abdelaziz BouteflikaCytując komunikat prasowy wydany przez Prezydencję RP. on jest Umarł w 22 godziny (23 godziny we Francji) w jego miejscu zamieszkania”.Według kanału życia prywatnego.

Ponad 35 lat po swoim pierwszym stanowisku ministerialnym Bouteflika został prezydentem Algierii w 1999 roku, koronowany jako zbawca kraju nękanego wojną domową. Dwadzieścia lat później armia, jeden z filarów reżimu, wyrzuciła go, nie zważając na armię, pod presją bezprecedensowego ruchu protestacyjnego. Jego upadek stał się nieunikniony po tygodniach masowych protestów przeciwko jego chęci ubiegania się o piątą pięcioletnią kadencję. Kiedy zrezygnował, po raz ostatni pojawił się w telewizji, aby ogłosić, że rzuca ręcznik.

Po raz ostatni oficjalnie mówiono o nim, gdy jego brat Nasser głosował przez pełnomocnika w jego imieniu w wyborach prezydenckich 12 grudnia 2019 r., co pozwoliło na wybór jego następcy, prezydenta Abdelmadjida Tebboune. Abdelaziz Bouteflika ukrywał się w domu opieki w Zeraldzie, na zachód od Algieru. Nie dał innego znaku życia.

READ  Chmury popiołu i siarki zmierzają w stronę Francji