Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

A jeśli w przyszłość grały nieoczekiwane sojusze…

ART – wtorek, 26 października, 23:25 – Filmy dokumentalne

Planetarna manipulacja, planowanie i oszukiwanie w dzisiejszym programie. po re Big Pharma, Wszechmogące Laboratoria, Arte prezentuje dwa filmy dokumentalne w ramach swoich programów na COP26, szczyt klimatyczny, który odbędzie się w Glasgow w Szkocji, od 1On jest Do 12 listopada.

Te dwa kwestionariusze wzajemnie się uzupełniają. Pierwsza dotyczy modus operandi głównych lobby sceptyków klimatycznych w USA. Przekaż m.in. słowa starego człowieka, Myrona Ebela, byłego doradcy klimatycznego Donalda Trumpa, który zapewnia, że ​​wzrost dwutlenku węgla2 W powietrzu powoduje… zazielenienie się planety; A Jerry Taylor, rzecznik wpływowego think tanku Cato Institute — zmienił nawet zdanie na temat globalnego ocieplenia.

Ostatnie znajdujemy w geopolityka klimatyczna, ledwo Mniej skupiony na Stanach Zjednoczonych. Oprócz zdjęć z przemówienia naukowca NASA Jamesa Hansona do Kongresu wyjaśniającego, że jeśli nic nie zostanie zrobione, emisje dwutlenku węgla spowodują niebezpieczny wzrost globalnego ocieplenia. Jesteśmy w 1988 roku.

ciemne wyniki

To spojrzenie wstecz na trzydzieści lat niepowodzenia w zarządzaniu kryzysem klimatycznym jest z pewnością pouczające, zwłaszcza gdy prawnik Carol Moffett analizuje słowa i sztukę sceptyków klimatycznych, aby zaszczepić sceptycyzm. Ale w obliczu tak ponurych rezultatów niecierpliwy wygrywa widza, który na potencjalne działania musi czekać do ostatniej trzeciej części drugiego filmu.

Przeczytaj także „Big Pharma, Potężne Laboratoria”: Wielkie zyski, wielkie skandale

„Nie możemy mówić, że nic nie robimy, bo inaczej nas to zniechęci”., uśmiecha się, Ottmar Edenhofer Profesor na Uniwersytecie Berlińskim, dyrektor Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu i były członek IPCC, który pomógł zmusić grupy naftowe do zaangażowania się w transformację energetyczną. Z tego doświadczenia wywnioskowano, że: „Przyszłość klimatu zamieni się w sojusze, których się nie spodziewamy”, na przykład wśród ekologów i instytucji finansowych, gdy uznają to za przydatne.

READ  Saint-Gobain sprzedaje wyspecjalizowaną działalność dystrybucyjną w Polsce
Przeczytaj także Bunt konserwatywnego amerykańskiego think tanku

Rośnie też władza sądownictwa, mnożą się procesy sądowe w imię ochrony klimatu. W Polsce, gdzie sąd uzyskał moratorium na budowę elektrowni węglowej. W Niemczech, gdzie Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nieodpowiednia polityka ochrony środowiska zagraża podstawowym prawom przyszłych pokoleń.

Mimo wszystko, czy świat jest gotowy porzucić gospodarkę rynkową, a ludność radykalnie zmienić swój styl życia? Film bez odpowiedzi przypomina, że ​​pandemia Covid-19 pokazała, że ​​politycy wiedzą, jak reagować szybko i zdecydowanie. Podkreślił również odporność naszych społeczeństw.

Lobby klimatyczneMads Eliso (Dania, 2020, 53 min); W geopolityce klimatu Lena Müller i Alexander Ebert (Niemcy, 2021, 52 min), powtórka w Arte.tv do 23 stycznia 2022.