Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Według badania Komisji, oprogramowanie typu open source zwiększa konkurencyjność i innowacyjność w Unii Europejskiej i może pomóc w osiągnięciu suwerenności cyfrowej

W poniedziałek Komisja Europejska opublikowała wyniki nowego badania na temat stanu i przyjęcia wolnego oprogramowania i sprzętu w Unii Europejskiej. Badanie rzuca światło na wpływ wolnego oprogramowania (OSS) i wolnego sprzętu (OSH) na gospodarkę UE. Wyniki pokazują, że firmy cyfrowe w Unii Europejskiej zainwestowały 1 mld euro w oprogramowanie open source w 2018 roku, tj. wejść Dodatkowa produkcja gospodarcza 65-95 miliardów euro, co odpowiada połączonemu transportowi lotniczemu i morskiemu.

Open source: prawdziwa dźwignia ekonomiczna dla UE

W swojej najczystszej formie „open source” odnosi się do oprogramowania, które jest udostępniane każdemu za darmo w celu uzyskania do niego dostępu, kopiowania, modyfikowania i redystrybucji. Jest to ostatecznie podejście oparte na współpracy, oparte na społeczności, które obniża próg wejścia i koszt tworzenia programów. Jest przeciwieństwem „zamkniętego” oprogramowania, które jest tworzone wewnętrznie przez firmę komercyjną. Oprogramowanie o zamkniętym kodzie źródłowym nie może być skanowane, modyfikowane ani redystrybuowane i prawdopodobnie będzie coś kosztować – jeśli nie jest to pieniądze, zarabia na kierowaniu reklam.

Open source osiągnął bardzo szczególny status w ciągu ostatniej dekady i umożliwił powstanie kilkuset firm typu start-up. Open source stał się tak ważny, że od tego czasu przyniósł ze sobą większość firm, które były wrogo nastawione do ruchu na początku 2000 roku, zwłaszcza giganta oprogramowania należącego do Microsoftu. W swoim raporcie Komisja Europejska podkreśliła ten fakt, a także istotne różnice w zakresie drzwi i wydajności, i stwierdziła, że ​​UE powinna zrobić więcej, aby promować oprogramowanie i sprzęt open source.

Raport zatytułowany „Wpływ oprogramowania i sprzętu typu open source na niezależność technologiczną, konkurencyjność i innowacje w gospodarce Unii Europejskiej” został przygotowany dla Komisji Europejskiej przez Fraunhofer ISI i OpenForum Europe. W pierwszym wierszu zauważa, że ​​rządy i firmy prywatne z siedzibą w Unii Europejskiej zainwestowały około 1 miliarda euro (około 1,2 miliarda dolarów) w wolne oprogramowanie w 2018 roku, przynosząc gospodarce UE od 65 do 95 miliardów euro.

READ  Świat MŚP | Włoskie oświetlenie zaprojektowane przez Quebec Studio w Londynie

Co najważniejsze, raport przewiduje, że 10% wzrost wkładu w projekty dotyczące wolnego oprogramowania wygeneruje dodatkowe 0,4% z 0,6% PKB i spowoduje utworzenie dodatkowych 600 start-upów technologicznych w całym regionie. Jednakże, aby czerpać te korzyści ekonomiczne, w badaniu zauważono, że potrzebne są znaczne inwestycje w otwarte technologie i odpowiednie polityki publiczne. W badaniu przyjrzano się przypadkom Bułgarii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski i Hiszpanii, gdzie kraje UE podjęły pierwsze kroki w tym kierunku.

Wykazano jednak, że polityka publiczna promująca wolne oprogramowanie nie odniosła sukcesu, zarówno jeśli chodzi o stymulowanie budowania potencjału poprzez finansowanie lub szkolenia, jak i preferencyjne traktowanie Oprogramowanie open source w procedurach zamówień publicznych. Naukowcy zauważyli, że w krajach o dużych możliwościach oprogramowania, takich jak Chiny i Korea Południowa, open source jest kluczowym elementem strategii przemysłowej, przy czym rządy UE przyjmują bardziej luźne podejście.

Tak więc sytuacja wygląda tak, że UE pozostaje w tyle, jeśli chodzi o zdolności w tym obszarze. Naukowcy uważają, że potencjał instytucjonalny UE w zakresie wolnego oprogramowania jest „nieproporcjonalnie słabszy” niż wartość, jaką tworzy wolne oprogramowanie. Oczywiście autorzy raportu proponują pewne rozwiązanie. Aby rozwiązać ten problem, raport proponuje szereg zaleceń politycznych mających na celu promowanie rozwoju obszarów wolnego oprogramowania, w szczególności proponując opracowanie polityki branżowej poświęconej otwartemu oprogramowaniu.

Mówiąc dokładniej, raport szacuje, że sieć finansowanych przez Komisję Biur Oprogramowania Open Source (OSPO) pomoże wzmocnić zdolności instytucjonalne i przyspieszyć „konsumpcję, tworzenie i stosowanie wolnych technologii”. Raport zaleca również, aby UE opracowała „politykę przemysłową na rzecz wolnego oprogramowania”, a następnie włączyła ją do swoich głównych ram politycznych, tak jak to zrobiła z Europejskim Zielonym Ładem i ustawą o sztucznej inteligencji.

Open Source: odskocznia do osiągnięcia cyfrowej suwerenności

Open source zapewnia decydentom nową przewagę, a Europa ma szansę przejąć inicjatywę, mówi Sashiko Moto, dyrektor generalny OpenForum Europe. Według raportu korzyści płynące z wolnego oprogramowania są dobrze znane, ponieważ można je znaleźć we wszystkim, od serwerów internetowych i samochodów po kontrolę ruchu lotniczego i urządzenia medyczne. Raport zauważa, że ​​rozwój sieci w ciągu ostatnich 30 lat był w dużej mierze napędzany przez oprogramowanie open source, ponieważ obniża ono bariery wejścia i obniża koszty posiadania w porównaniu z rozwiązaniami zastrzeżonymi.

READ  Birkenstock, supergwiazda mody i niedoszła gwiazda giełdy

Naukowcy twierdzą, że wolne oprogramowanie pomaga również zapobiegać blokowaniu sprzedawców, co zwiększa cyfrową lub technologiczną niezależność organizacji. Cyfrowa niezależność zasadniczo oznacza, że ​​organizacja zachowuje pełną kontrolę nad własną pulą technologii i danych, nawet podczas współpracy z firmami i zewnętrznymi dostawcami usług.

Według raportu, na rynek wprowadzono niezliczoną ilość platform open source, które obiecują to samo potencjalnym klientom korporacyjnym: większą elastyczność w publikowaniu oprogramowania według własnego uznania, przy jednoczesnym przechowywaniu wszystkich danych wewnętrznie poprzez hostowanie ich na miejscu. prywatna infrastruktura.

Obejmuje to niezliczone alternatywy open source Slack, takie jak Element, platformy interakcji z klientem typu open source, takie jak Chatwoot, oraz narzędzia do zarządzania funkcjami open source, takie jak Unleash. Mówiąc najprościej, Europa promuje open source jako sposób na osiągnięcie suwerenności, uwalniając się z kajdan korporacji miliarderów w Dolinie Krzemowej.

Źródło : Komisja EuropejskaI Raport z badania (PDF)

A ty?

Co myślisz o tej sprawie?
Co sądzisz o wnioskach z tego badania przeprowadzonego przez autorytet?
Co sądzisz o rekomendacjach autorów raportu?
Czy uważasz, że open source może pozwolić Unii Europejskiej na osiągnięcie suwerenności cyfrowej?

Zobacz też

Open source wnosi 95 miliardów do potęgi gospodarczej Unii Europejskiej, wynika z badania OFE, które szacuje, że Unia Europejska czerpie znaczne korzyści z udziału w open source

Unia Europejska chce narzucić otwarte oprogramowanie w swoich instytucjach, a zwolennicy wolnego oprogramowania zgadzają się z tą decyzją

Parlament Europejski zaleca, aby całe oprogramowanie opracowane przez instytucje UE i dla nich było upubliczniane i udostępniane jako open source

Francja: Kraj publikuje nową wersję swojego repozytorium wolnego oprogramowania. Co jest zalecane do projektowania i rozwoju systemów informatycznych?