Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W nocy z czwartku na piątek zamknij oczy!

Każdego roku to samo ku naszej największej przyjemności! Szczyt osiągną w nocy z czwartku 12 sierpnia na piątek 13 sierpnia, ale wiele meteorów będzie widocznych również w poprzednie i kolejne noce.

To jedno z najbardziej oczekiwanych astronomicznych wydarzeń lata: deszcz meteorów Perseidów. Ten „gwiezdny pył” będzie widoczny na nocnym niebie już przez kilka nocy, a najwięcej będzie w nocy ze środy na czwartek, przed spodziewanym szczytem aktywności 12 i 13 sierpnia. Nawet sto meteorów może rozszczepiać niebo co godzinę, szczególnie podczas Druga część wieczoru.

Jak w przypadku każdego wydarzenia astronomicznego, najlepiej jest oczywiście trzymać się z dala od wszelkich źródeł zanieczyszczenia światłem. Zwróć uwagę, że w tym roku warunki będą szczególnie sprzyjające, ponieważ niebo w czwartkowy wieczór będzie ciemne dzięki nowiu. Pozwól swoim oczom dostosować się przez 20 minut, aby uzyskać maksymalny widok (nie potrzebujesz lornetki, co tylko ograniczy pole widzenia okna). Mamy nadzieję, że pogoda będzie dobra!

szczątki komety

Ciało matki tego deszczu spadających gwiazd to kometa 109P/Swift-Tuttle, nazwany na cześć odkrywców.

Ciało składa się ze skał i lodu i pozostawia ślad maleńkich meteorów, zwykle nie większych niż ziarnko piasku, które co roku wchodzą w ziemską atmosferę. Przy prawie 60 km/s Gdy nasza planeta przecina ich drogę. Potem od razu się spotykają Wyparował pod wpływem ciepła, stąd słynne ścieżki światła widoczne z powierzchni. Bardzo rzadko Perseidy prezentują fragment kosmicznej skały wystarczająco duży, aby wylądować na Ziemi.

Percydes
Każdego lata Ziemia obraca się w polu szczątków pozostawionych przez ogon komety Swift Tuttle. Źródło: Meteorshowers.org

Wracając do ciała macierzystego, powinieneś wiedzieć, że kometa 109P dokonuje rewolucji wokół Słońca co 133 lata. Jego ostatnie przejście miało miejsce w 1992 roku. W tym czasie obiekt przejechał dużą odległość 177 milionów kilometrów od naszej planety. Tak więc następne „rendezvous” spodziewane jest w roku 2126. Oczekuje się, że kometa przeleci wtedy 24 miliony kilometrów od Ziemi. Następnie kometa „pasie” naszą planetę w odległości niespełna 1,6 miliona km w 3044 roku.

Zauważ, że Perseidy nie będą ostatnimi z tegorocznych deszczów meteorów. Potem przyjdą Orionidy (od 2 października do 7 listopada), potem Leonidy (od 6 do 30 listopada), Geminidzi (od 4 do 17 grudnia) i wreszcie Ursydzi (od 18 do 26 grudnia).