Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Co robi UE, aby zapobiec upadkowi prawa w swoich dwóch państwach członkowskich? Nic lub bardzo niewiele”.

„Co robi UE, aby zapobiec upadkowi prawa w swoich dwóch państwach członkowskich? Nic lub bardzo niewiele”.

Trybuna. Czy uczenie Norwegii Unii Europejskiej (UE) to lekcja rządów prawa? Wydaje się, że tak jest w przypadku niektórych ostatnich decyzji podjętych przez ten kraj w sprawie Węgier i Polski.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat lub tak wiele państw członkowskich Unii Europejskiej doświadczyło niepokojącej i dobrze udokumentowanej tendencji do regresji demokratycznej. . Tak wygląda sytuacja na Węgrzech, pod przewodnictwem premiera Victora Orbana, który opracował strategię systematycznego pozbywania się wszelkich mechanizmów kontroli i równowagi, czy to opozycji, prasy, sądownictwa czy organizacji pozarządowych. Rządy (organizacje wolontariackie), a nawet edukacja.

Tak jest również w Polsce, gdzie rząd od pięciu lat jest skrupulatnie powiązany z podważaniem niezależności sądownictwa, a ostatnio był kwestionowany za promowanie nastrojów anty-LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych). Wyjaśnione przez konserwatywne polskie miasta, które zadeklarowały się LGPT jest bezpłatny [zone] ».

Prawa azylowe

W referendum w 1994 r. Norwegia głosowała za pozostaniem poza UE, ale pozostała blisko sojuszu gospodarczo i prawnie, zwłaszcza w zamian za dostęp do rynku wewnętrznego, zapewniając duże subsydia piętnastu najsłabszych gospodarczo państw członkowskich Unii. .

Jednak Norwegia coraz mocniej porusza się w obliczu dyktatorskiego kryzysu Węgier i Polski. W 2014 r. Norwegia zawiesiła wszystkie subsydia, które wcześniej wypłaciła Węgrom – 214 mln euro za obecny okres fiskalny 2014-2021 – po odkryciu, że rząd Victora Orbana stara się zapewnić większą kontrolę nad sposobem udzielania dotacji.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj to też „Grając z prawem, demokracje stracą dusze”

W lutym 2020 r. Norwegia zamroziła finansowanie w wysokości 65 65 mln na projekt wsparcia polskich sądów i więzień, w związku z obawami o utratę niezależności sądownictwa w Polsce pod rządami partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PIS). Następnie, pod koniec września, Norwegia wycofała szereg polskich miast z funduszu 100 mln dolarów, który postanowił zakazać tzw. „ideologii LGBT” w 2019 roku.

READ  Broń: Jak Polska chce powstać

Wreszcie Norwegia udzieliła azylu obywatelowi polskiemu, który narażał się na jego uwięzienie w Polsce, twierdząc, że wyrok był formą prześladowania politycznego przez polski rząd. . Po raz pierwszy od upadku komunizmu Polakowi przyznano azyl polityczny.

Masz 57,99% tego artykułu. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.