Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Kometa stulecia” przeleci bardzo blisko Ziemi. Podpowiadamy, jak ją obserwować

„Kometa stulecia” przeleci bardzo blisko Ziemi. Podpowiadamy, jak ją obserwować

Mogli to już zaobserwować mieszkańcy półkuli południowej. Na nas trzeba trochę poczekać.

„Kometa Stulecia”, której pełna nazwa to C2023 A3 T suchinshan-ATLAS, będzie można obserwować we Francji w dniach 11–12 października 2024 r., po czym znajdzie się na swojej drodze możliwie najbliżej Ziemi. A kiedy mówimy „najbliżej Ziemi”, nadal jest to 71 milionów kilometrów stąd.

Nowa kometa minęła największe podejście do Słońca i teraz zbliża się do Ziemi. C/2023 A3 (Tsouchenshan-Atlas) przemieszcza się obecnie z orbity Wenus i jest na dobrej drodze, aby za około dwa tygodnie minąć najbliższe podejście do Ziemi. Kometa Tsuchenshan-Atlas wyraźna… pic.twitter.com/zVHRCahOrE

– Astronomiczne zdjęcie dnia (@apod) 30 września 2024 r

Gołym okiem będzie można go zobaczyć o zmierzchu, patrząc w stronę zachodu. Jak podaje amerykański portal „space”, zjawisko to było możliwe dzięki wyjątkowej jasności komety, która 27 września przeszła w pobliżu Słońca. Nauka i życie.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​kiedy kometa będzie najbardziej widoczna, czyli od 11 października, będzie widoczna na zachodzie wcześnie wieczorem, po zachodzie słońca. A potem będzie coraz wyżej na niebie, ale też coraz niżej.
\u00a9 Stuarta Atkinsona pic.twitter.com/gAlbKp6uvL

– Eric Lagadic\u2728\ud83c\udf0d (@Eric Lagadic) 30 września 2024 r

Kometę po raz pierwszy zaobserwowano za pomocą teleskopów w styczniu 2023 r. w Chinach, a następnie w lutym 2023 r. w Republice Południowej Afryki. Do Układu Słonecznego dotarła po kilku milionach lat „podróży” po eliptycznej ścieżce, jak pokazano na rysunkuObserwatorium Paryskie.

Kometa C/2023 A3 (Tuchinshan-ATLAS) będzie blisko Ziemi i będzie widoczna gołym okiem. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zobaczyć tę kometę, w jednym temacie\ud83d\udc47
\u00a9 @YBeletsky pic.twitter.com/IEC5G6duFA

— Eric Lagadic\u2728\ud83c\udf0d (@Eric Lagadic) 30 września 2024 r

Pamiętaj, że kometa zbudowana ze skał i lodu jest żywym obiektem kosmicznym, w przeciwieństwie do asteroidy. Najsłynniejszą jak dotąd kometą jest Kometa Halleya, którą widziano z Ziemi kilka razy, ostatnio w 1989 r. Jej następne przejście zaplanowano na rok 2061.

READ  Covid-19: na Antarktydzie odizolowana baza belgijska nie jest odporna na eksplozję przypadków