Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska demontuje mechanizm dyscyplinarny Sądu Najwyższego, co zostało potępione przez Unię Europejską

Polski prezydent podejmuje kroki, aby złagodzić napięcia z Brukselą. Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę likwidującą kontrowersyjny mechanizm dyscyplinarny dla sędziów Sądu Najwyższego, który zdaniem Unii Europejskiej podważa niezależność sądownictwa.

„Duda podpisał ustawę… o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym” – poinformowało biuro prezydenta na Twitterze. Ten ostatni zaproponował usunięcie tego mechanizmu dyscyplinarnego w nadziei na zakończenie konfliktu między nim a Brukselą.

W zeszłym tygodniu niższa izba polskiego parlamentu, kontrolowana przez rządzących konserwatystów, głosowała za rozwiązaniem Izby Dyscyplinarnej. Jednak opozycja, a także grupy sędziów i innych krytyków stwierdziły, że tekst w niewystarczający sposób rozwiał obawy dotyczące upolitycznienia systemu sądownictwa.

Aby przeczytać: Europejska praworządność: Bruksela wprowadza środki przeciwko Polsce

UE i Warszawa od dawna nie zgadzają się co do niezależności wymiaru sprawiedliwości i praworządności w Polsce. Problem ten nasilił się w miarę, jak Unia Europejska walczy o utrzymanie jedności w obliczu wojny na Ukrainie. Polska, która graniczy z Ukrainą, stoi na czele wysiłków solidarnościowych Unii Europejskiej.

Należy uwolnić środki z programu Covid-19

Plan ożywienia polskiej gospodarki utknął w martwym punkcie na ponad rok ze względu na obawy Komisji Europejskiej dotyczące niezależności sądownictwa. Bruksela żąda, aby sprawy dyscyplinarne wobec sędziów rozpoznawał sąd zgodny z prawem europejskim.

Bruksela zatwierdziła plan naprawczy dopiero na początku miesiąca. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która bezpośrednio potem złożyła wizytę w Warszawie, stwierdziła, że ​​zatwierdzenie planu przez UE jest „ważne”, ale stanowi jedynie „pierwszy krok, ponieważ pieniądze zostaną wypłacone w miarę wdrażania reform i inwestycji”.

Aby kontynuować czytanie: Kryzys z Polską: dwadzieścia siedem dni między dialogiem a stanowczością

Komisja Europejska powiadomiła Polskę, że musi zlikwidować tę konkretną izbę dyscyplinarną, aby móc otrzymać zablokowane środki na naprawę po Covid-19 w wysokości około 35 miliardów euro.